Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Pierwiosnek ślimakowaty = P. miękki

Primula malacoides
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - III
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pierwiosnek ślimakowaty to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Pochodzi z Chin i Birmy. Dorasta do 25–30 cm wysokości. Zebrane w wystające ponad liście kwiatostany (wielopiętrowe okółki) efektowne drobne kwiaty mogą być białe, żółte, łososiowe lub w różnych odcieniach różu i fioletu, mają charakterystyczne zielonkawe oczko. Owalne, owłosione, bladozielone, mocno ząbkowane liście, stanowią dodatkową ozdobę rośliny.

Ze względu na niską mrozoodporność, roślina ta w polskich warunkach pierwiosnek ślimakowaty uprawiany jest głównie jako roślina doniczkowa, ale można go także sadzić w ogrodzie (jako roślinę jednoroczną).
W mieszkaniu najlepiej postawić go w miejscu, gdzie światło słoneczne jest rozproszone. Wytrzymuje temperaturę do około 5 st. C. Podlewać należy regularnie, pozwalając nieco przeschnąć glebie między kolejnymi nawodnieniami.
Podczas kwitnienia roślinę zasilać należy raz w miesiącu nawozem o niskiej zawartości azotu. Jesienią trzeba usunąć pędy kwiatostanowe i ustawić roślinę w chłodnym miejscu (o temperaturze 7-10 st. C) - jest wówczas szansa na ponowne kwitnienie wiosną. Pierwiosnek ślimakowaty przesadza się wczesną wiosną.

Pierwiosnek ślimakowaty rozmnaża się przez nasiona wysiewane od czerwca do sierpnia. We wrześniu przesadza się młode rośliny do docelowych doniczek – wówczas  zakwita od listopada do stycznia. Można też siać od lutego do czerwca, po wschodach przepikować do doniczek, a jesienią przesadzić młode rośliny do większych pojemników, przez zimę przetrzymywać w chłodniejszym pomieszczeniu (o temperaturze 10-13 st. C) – wówczas zakwitnie wiosną.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.