Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pelargonia pachnąca = anginka

Pelargonium graveolens
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pelargonia pachnąca pochodzi z południowej i wschodniej części Afryki - tam rośnie w gruncie, ale jest także uprawiana w pojemnikach. W naszym klimacie znana jest jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Jest znana także jako anginka, aginowiec lub ruzyndla.

Pelargonia pachnąca - opis

W naturalnych warunkach pelargonia pachnąca przybiera postać niskiego krzewu. W naszym klimacie znana jest głównie jako roślina doniczkowa o lekko wzniesionym pokroju. Dorasta do około 1 m wysokości. Ma głęboko powcinane, jasnozielone, owłosione liście, które u dorosłych okazów są pofalowane.
Pelargonia pachnąca kwitnie od czerwca aż do września. Kwiaty zebrane są w baldachy umieszczone na długich szypułkach. W zależności od odmiany mogą mieć różny kolor: od białego przez różowy do purpurowego. Pelargonia pachnąca mają kwiaty dużo mniej ozdobne w porównaniu do innych gatunków pelargonii. 
Zarówno kwiaty, jak i liście tej pelargonii charakteryzują się dość silnym, różanym zapachem, któremu roślina zawdzięcza swą nazwę. Dodatkowo zapach ten odstrasza owady, zwłaszcza komary i meszki.

>> Obejrzyj film: Jak samodzielnie przygotować sadzonki pelargonii

Pelargonia pachnąca - warunki uprawy

Pelargonia pachnąca jest rośliną łatwą w uprawie i niewymagającą specjalistycznych zabiegów. Preferuje stanowisko jasne, z dużą ilością słońca. W półcieniu będzie słabiej rosła, a jej liście będą mniej intensywnie pachnieć. Lubi umiarkowane podlewanie, zalewanie może być przyczyną chorób grzybowych i szybkiego obumarcia. Wystarczające jest dla niej uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych, ważne aby było przewiewne i wolne od patogenów.
W okresie letnim i wczesnojesiennym roślina może stać na tarasie, balkonie lub w ogrodzie, ale zimowanie zalecane jest w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem. Warto pamiętać, ze pelargonia pachnąca jest rośliną termoindukcyjną, co oznacza że kwitnie obficie po długim przebywaniu w niskiej temperaturze. Jeżeli nie zapewnimy jej takich warunków, kwitnie słabo lub wcale.

Anginka - pielęgnacja

Aby pelargonia pachnąca obficie kwitła, należy regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. Natomiast usuwanie bocznych pędów pozwoli uzyskać zwarty pokrój. Latem wskazane jest zasilanie pelargonii nawozem wieloskładnikowym dla roślin o ozdobnych liściach, najlepiej w odstępach dwutygodniowych. Roślina bardzo łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe, pobierane od wiosny do jesieni (szybko się ukorzeniają). Takie odmładzanie rośliny jest zalecane, gdyż po kilku latach roślina rośnie słabiej i wydaje mniej kwiatów. Pelargonię pachnącą można także rozmnażać przez nasiona.

>> Przeczytaj też: Pelargonie na balkonie i tarasie – pielęgnacja w sezonie

Pelargonia pachnąca - zastosowanie

Jest to jedna z najbardziej popularnych roślin balkonowych i tarasowych. Dzięki dużej dekoracyjności liści, cieszy oko przez długi czas w roku. Jest znana od pokoleń, pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i wiejskich ogrodów. Olejki eteryczne - zwłaszcza olejek geraniowy, zawarty w roślinie - wykorzystywane są do leczenia bólu stawów, stanów zapalnych gardła, ucha, nieżytów górnymi drogami oddechowymi. Roślina wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe.
Dawniej liście pelargonii pachnącej dodawano do aromatycznej herbaty ziołowej.

Poznaj też inne pelargonie:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.