Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Pasiatka zwisła = Trzykrotka zwisła

Tradescantia zebrina = Zebrina pendula
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: szarozielona, bordowoczerwona, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Pasiatka zwisła należy do rodziny kommelinowatych (Commelinaceae), w naturze rośnie w Ameryce Południowej i Północnej (od Brazylii po Meksyk). U nas jest uprawiana jako roślina doniczkowa o ozdobnych liściach. Ma zwisające pędy, osiągające około 1 m długości. Dekoracyjne liście są z wierzchu zielone bądź szarozielone i mają dwa szerokie srebrzyste pasy. Od spodu liście są bordowoczerwone (czasami podobnie zabarwione są brzegi górnej strony liści).
Pasiatka zwisła kwitnie rzadko, a do tego kwiaty nie są jej ozdobą: tworzą się na końcach pędów, są niepozorne, drobne, trójpłatkowe, najczęściej różowofioletowe z białymi pylnikami.

Pasiatka zwisła potrzebuje rozproszonego światła. Najlepsze dla niej jest miejsce przy oknie wychodzącym na wschód lub północny zachód. Jeśli jednak światła będzie za mało, to liście będą mieć przewagę zielonego koloru, a pędy staną się wybiegnięte.
Sadząc pasiatkę do doniczki trzeba pamiętać o warstwie drenażu. Roślinę podlewamy tak, aby podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre. Po podlaniu każdorazowo należy wylać wodę z podstawki. Kolejny raz podlewa się, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. W sezonie raz w tygodniu z podlewaniem należy roślinę zasilać nawozami. Latem warto pasiatkę zraszać letnią wodą.
W październiku należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie. W okresie spoczynku trzeba podlewać rzadziej, ale nie wolno dopuścić do całkowitego przeschnięcia bryły korzeniowej, bo przyczyni się to do zasychania najstarszych liści na pędzie.
W okresie zimowym najlepiej przenieść roślinę w miejsce jasne o temperaturze nie niższej niż 16 st. C.
Wiosną pasiatkę można przyciąć, szczególnie jeśli zimą uschło dużo jej najstarszych liści. Przycina się zostawiając dwa węzły na każdym pędzie. Przyciętą roślinę należy przesadzić do nowego podłoża.
Pasiatkę zwisłą rozmnaża się za pomocą sadzonek, które pozyskujemy ścinając 15-centymetrowe wierzchołki pędów. Po usunięciu dolnych liści sadzonki można umieścić w doniczce wypełnionej podłożem albo włożyć do pojemnika z wodą. Sadzonki ukorzeniają się szybko.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.