Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Paprotnik sierpowaty

Polystichum falcatum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Paprotnik sierpowaty to paproć należąca do rodziny nerecznikowatych (Dryopteridaceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie (jej cieplejszych rejonach), Azji (skąd pochodzi) i Afryce Północnej. W Polsce paprotnik sierpowaty jest najczęściej uprawiany jako roślina doniczkowa. Paproć ta dorasta zazwyczaj do 60 cm wysokości. Tworzy dość rozległe kłącza. Paprotnik sierpowaty ma sztywne, błyszczące liście, które składają się z wielu listków pojedynczych. Zarodniki mają czarną lub brunatna barwę i znajdują się na spodniej części blaszki liściowej.

Paprotnik sierpowaty ma podobne wymagania do innych gatunków paproci uprawianych w mieszkaniach. Lubi zacienione stanowiska, wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Z powodzeniem rośnie na parapetach okien północnych. Optymalne podłoże dla tej paproci jest żyzne i przepuszczalne, np. torf z korą. Na dnie donicy warto dodatkowo wyłożyć solidną warstwę drenażową (uchroni korzenie przed gniciem).
Paprotnik sierpowaty lepiej rośnie w niewielkich pojemnikach. Podlewać roślinę należy często, ale umiarkowanie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak nie można zalewać paproci. Nawożenie powinno być umiarkowane, a dawki nawozów mocno rozcieńczone. Roślina dobrze reaguje na zraszanie.

W warunkach domowych paprotnik sierpowaty najłatwiej rozmnaża się przez podział. Trzeba przy tym pamiętać, że paproć ta źle reaguje na uszkodzenia. Po podziale należy zapewnić jej możliwie optymalne warunki wzrostu i dużą wilgotność powietrza.

Polecane odmiany paprotnika sierpowatego: 'Butterfieldii’, 'Maritimum’ Rochfordianum'.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.