Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Paproć złocista = flebodium złociste

Phlebodium aureum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, rozłożysty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: niebieskozielona, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Paproć złocista, zwana także flebodium złocistym, to gatunek paproci należący do rodziny paprotkowatych (Polypodiaceae). Roślina tworzy grube, pokryte łuskami kłącze złocistego koloru, rozrastające się na powierzchni ziemi. Dorasta do około 1 m wysokości.
Bardzo dekoracyjne liście tej paproci są błyszczące i silnie powcinane, osadzone na długich i cienkich ogonkach. Barwa liści od zielonej do niebieskozielonej. Na spodzie blaszki liściowej widoczne są skupiska złocistych zarodni (zarodniki tworzą się wiosną i latem). Odmiana ‘Mandaianum’ ma liście faliste.

Podłoże dla flebodium powinno być zawsze lekko wilgotne, ale nie mokre. Podlewać należy dwa razy w tygodniu. Najlepsza jest ziemia kompostowa lub mieszanka ziemi gliniastej, torfu, rozłożonych liści i gruboziarnistego piasku. Paproć ta potrzebuje dużo rozproszonego światła, ale nie lubi miejsc bezpośrednio nasłonecznionych. Najlepiej rośnie w półcieniu.
Flebodium złociste wymaga dużej wilgotności powietrza. Gdy jest zbyt sucho, wtedy zasychają końcówki liści. Warto więc zraszać roślinę, nawet codziennie. Dobrze jest też postawić doniczkę na podstawce wypełnionej kamykami i wodą. Nie wolno nabłyszczać liści!
Zimą temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi paproć nie może spadać poniżej 12 st.C.
Paproć złocistą w okresie wzrostu nawozi się co dwa tygodnie, stosując nawozy wieloskładnikowe do roślin ozdobnych z liści..
Flebodium złociste przesadza się co roku, wiosną. Zawsze na dno doniczki dajemy warstwę drenażu. Paproć tę rozmnażać można przez wysiew zarodników bądź podział kłącza.

Paproć złocista bardzo szybko się rozrasta, należy więc zarezerwować dla niej odpowiednią ilość miejsca w mieszkaniu. Roślina doskonale nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach. Jest jedną z nielicznych paproci, którym nie przeszkadza dotykanie.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.