Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Opuncja figowa

Opuntia ficus-indica
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Opuncja – kaktus

Opuncja figowa to dość duży kaktus o owalnych, wydłużonych, spłaszczonych pędach, które są pokryte licznymi kolcami. Można ja uprawiać jako roślinę doniczkową. Często można kupić egzemplarze kwitnące lub takie, na których są już zawiązane, dojrzewające, jadalne owoce.

Kaktusy bezkolcowe

Opuncja ma też odmiany o niewielkiej liczbie kolców oraz odmiany bezkolcowe.

Opuncja – uprawa

Podłoże do uprawy opuncji powinno być lekkie i piaszczyste. Znakomicie nadaje się specjalistyczne podłoże dla kaktusów. Opuncję podlewa się niewielkimi dawkami wody, kolejne podlewanie dopiero wtedy, gdy podłoże w doniczce całkiem przeschnie. Zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie może spowodować zgniliznę korzeniową. Nawozić roślinę należy raz w miesiącu wiosną i latem specjalistycznym nawozem dla kaktusów.

Opuncja figowa – rozmnażanie

Opuncje rozmnaża się przez ukorzenianie pojedynczych pędów (sadzonki wierzchołkowe), oddzielonych od rośliny matecznej. Można też rozmnażać przez nasiona wydobyte z dojrzałych i dobrze przesuszonych owoców.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.