Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Oncidium = Motylnik

Oncidium
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, wielobarwna, czerwona, żółta, bordowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Oncidium (motylnik) należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Do rodzaju Oncidium należy wiele gatunków, naturalnie występujących głównie w Ameryce Południowej. Storczyk ten zawdzięcza swoją nazwę kwiatom, które mają kształt motylich skrzydeł. Termin kwitnienia oncidium jest zróżnicowany, a kwiaty mogą mieć różną barwę. Często w uprawie spotyka się okazy kwitnące na żółto i różowo.

Storczyk oncidium jest rośliną dość wymagającą i nie jest polecana do uprawy osobom początkującym. Optymalne dla oncidium jest stanowisko jasne, o dużej ilości światła rozproszonego. Zimą storczyk często wymaga doświetlania (przez kilka godzin dziennie). Podczas sezonu wegetacyjnego temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi oncidium nie powinna spadać poniżej 18 st.C w czasie dnia (nocą może być nieco niższa). Należy zadbać również o wysoką wilgotność powietrza (60-70 proc.). Oprócz regularnego zraszania oncidium, w pomieszczeniu można zainstalować nawilżacze lub roślinę uprawiać w częściowo zamkniętym, szklanym pojemniku.

Oncidium najlepiej sadzić w specjalistycznym podłożu do storczyków (zawierającym korzenie paproci, mech i korę iglaków). Na dnie donicy warto ułożyć warstwę drenażową. Zaleca się sadzenie w szklanych, przezroczystych pojemnikach.
Z zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest podlewanie i utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Oncidium źle reaguje na podlewanie wodą bezpośrednio pobraną z sieci wodociągowej. Najlepiej do podlewania używać wody z tzw. podwójnej osmozy. Nawadniać można przez zanurzenie donicy z rośliną po brzegi w pojemniku z wodą. Nawożenie oncidium powinno być oszczędne – dawki zalecane przez producenta rozcieńcza się nawet o połowę. Storczyk powinno się przesadzać co 2-3 lata.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.