Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Krzysztof Zasuwik

Nertera płożąca

Nertera granadensis
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 5 cm - 10 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Nertera to bylina o ozdobnych owocach, uprawiana u nas jako roślina doniczkowa. Niska roślinka o jasnozielonych drobnych liściach, wypełniająca zwykle całą powierzchnię doniczki, tworzy zieloną darń usianą koralowymi owocami – niejadalnymi jagodami, które tworzą się z niepozornych zielonych kwiatków i utrzymują aż do zimy.
Nertera nie znosi zbyt wysokiej temperatury i bezpośredniego nasłonecznienia.  Wczesną wiosna na roślinie pojawiają się drobne, niepozorne kwiaty, o białej barwie.
Pędy rośliny osiągają do 20 cm długości i zwieszają się dekoracyjnie poza krawędzie doniczki. Nertera zawiera trujące substancje.

Najlepiej ustawić nerterę w miejscu jasnym, ale nie w pełnym słońcu. Może też stać w półcieniu. Latem odpowiednia do uprawy nertery jest temperatura pokojowa; natomiast w okresie spoczynku – od października do lutego – zalecane jest obniżenie temperatury do 8–10 st.C.
Przy podlewaniu trzeba zwrócić uwagę, aby podłoże było równomiernie wilgotne, należy unikać zarówno przelania (woda nie może stać na podstawce doniczki), jak też zbytniego przesuszenia podłoża. Podlewać należy umiarkowanie, najlepiej używając miękkiej wody wlewając ją na podstawkę.

Nerterę przesadzamy, gdy jest to konieczne, zawsze po opadnięciu owoców, zazwyczaj późnym latem lub w lutym-marcu do podłoża o odczynie kwaśnym. Podczas przesadzania można roślinę podzielić.
Wiosną i latem roślinę należy zasilać co dwa tygodnie nawozami o niewielkiej zawartości azotu, aby nie pobudzać liści do zbyt silnego wzrostu. Od października do lutego, czyli w okresie spoczynku, nie nawozimy.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.