Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Muchołówka

Dionaea
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, rozetowy
Wysokość: do 10 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Muchołówka to rodzaj roślin, do którego należy jeden gatunek: muchołówka amerykańska. Roślina pochodzi jak sama nazwa wskazuje z USA, konkretnie z Karoliny Północnej oraz Południowej. Roślina należ do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Jest tzw. rośliną owadożerną.

Muchołówka - opis

Muchołówka w naszym kraju uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa. Ma rozłożysty, delikatnie wzniesiony pokrój, z czasem tworzy rozetę. Ma kłącza. Przeważnie osiąga do 10 cm wysokości. Ma bardzo ciekawą budowę. Posiada tzw. liście pułapkowe w kolorze jasnozielonym z lekko czerwonymi obwódkami. Liście składają się z dwóch blaszek zginających się w połowie. Od wewnętrznej strony każdej z części blaszek liściowych znajdują się włoski czuciowe, a także słodki nektar wabiący ofiary. Gdy owad poruszy włoskiem czuciowym, liście szybko się zamykają i ofiara zostaje uwięziona. Wtedy roślina wydziela soki żołądkowe, które pomagają w trawieniu owada. Taki proces trwa mniej więcej tydzień, po tym okresie liście znów się otwierają. U rośliny są też liście innego rodzaju - w kształcie sercowatym. Drobne (5 mm) kwiaty nie stanowią głównej ozdoby rośliny. W naszym klimacie kwitnienie zdarza się raczej rzadko.

Najpopularniejsze rośliny owadożerne do uprawy w domu >>>

Ciekawe odmiany:

  • ‘Red Burgundy’ – odmiana o purpurowych liściach,
  • ‘Fire Mouth’ – o "zębach" lekko falowanych, w kolorze żółtym.

Muchołówka - warunki uprawy i pielęgnacja

Uprawa muchołówki jest dość wymagająca. Z racji swojego pochodzenia muchołówka najlepiej rośnie w miejscu słonecznym - dobrym miejscem dla niej jest południowy parapet. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, najlepiej o kwaśnym odczynie.

Mimo dość sporych wymagań muchołówka nie lubi nawożenia i ten zabieg źle na nią wpływa, ponieważ korzenie nie są przystosowane do pobierania azotu. Muchołówka amerykańska to typowo ciepłolubna roślina, tylko zimą przez 4-6 tygodni wymaga okresu spoczynku, słabszego podlewania i przeniesienia do pomieszczenia gdzie panuje temperatura 10-15 st. C.

Najlepszym sposobem podlewania muchołówki jest metoda podsiąkowa, polegająca na nalewaniu wody na podstawkę (należy utrzymywać stały poziom wody, nie większy niż 2,5 cm). Gdy podłoże w doniczce będzie zbyt suche, roślina więdnie,a jej łodygi i liście stają się wiotkie. Woda do podlewania rośliny powinna być miękka -  najlepiej sprawdza się woda destylowana lub przefiltrowana filtrem odwróconej osmozy (pozbawia ją to związków chemicznych), ostatecznie można wykorzystywać także wodę z kranu, ale koniecznie odstałą kilka godzin.

Muchołówke rozmnaża się przez sadzonki liściowe.

Muchołówka - zastosowanie

Mimo tego, że muchołówka amerykańska nie jest łatwa w uprawie, to warto ją posiadać w swojej kolekcji. Dzięki jej nietypowemu sposobowi odżywiania może być ciekawym urozmaiceniem kolekcji roślin doniczkowych w domu.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.