Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Maranta

Maranta
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój:
Wysokość: 25 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Maranta pochodzi za Ameryki Południowej i Środkowej, w stanie naturalnym występuje w tropikach Brazylii. Należy do rodziny marantowatych Marantaceae.
Maranta to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, której ozdobą są różnokolorowe, wzorzyste liście: okrągłe, aksamitne, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami głównymi. Liście zwijają się na noc.
Maranta dorasta do około 25 cm wysokości. Najczęściej uprawiany jest gatunek Maranta leuconeura oraz jego dwie odmiany ‘Fascinator’ o liściach zielonych z czerwonymi nerwami i ‘Kerchoveana’ o liściach jasnozielonych z brunatnymi plamami. Kwiaty maranty są drobne, białofioletowe, podobne do kwiatów lobelii, ukazują się po 3-4 na długich łodyżkach.

Marantę najlepiej postawić w miejscu półcienistym, ponieważ zbyt dużo światła powoduje blednięcie liści. Maranta lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Jeśli jest zbyt sucho, końcówki liści mogą brązowieć. Podlewać roślinę należy obficie (lubi wilgotne podłoże), szczególnie latem, kiedy też należy marantę zraszać (najlepiej codziennie), zimą należy podlewać i zraszać rzadziej: raz na dwa tygodnie.
Nawozić marantę należy od kwietnia do września co dwa tygodnie, roztworem nawozu o stężeniu o połowę niższym niż w instrukcji producenta. Przesadza się ją raz w roku, wiosną, do niezbyt wysokich doniczek, gdyż korzenie maranty nie sięgają głęboko. Przy przesadzaniu roślinę można rozmnożyć przez jej podział.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.