Maranta - modna roślina doniczkowa. Maranta modli się? Wyjaśniamy

2024-03-10 6:59

Maranta (Maranta) pochodzi za Ameryki Południowej i Środkowej. Maranta jest rośliną tropikalną, w naturze porasta dolne piętra lasów, dlatego nie potrzebuje dużo słońca, ale lubi ciepło i wilgotność. Czy maranta jest trudna w uprawie? Maranty są jednymi z najłatwiejszych w uprawie roślin, stąd ich ogromna popularność.

Spis treści

  1. Maranta - roślina modląca się
  2. Gdzie powinna stać maranta? Jak pielęgnować marantę?
  3. Czy maranta kwitnie?
  4. Maranta - nawożenie
  5. Maranta — odmiany
  6. Kalatea czy maranta?
  7. Kalatea - modna roślina doniczkowa. Kalatea - odmiany, jak dbać o kwiat kalatea?

Maranta - roślina modląca się

Maranta to bardzo dekoracyjna roślina doniczkowa, której ozdobą są różnokolorowe, wzorzyste liście: okrągłe, aksamitne, z wyraźnie zaznaczonymi nerwami głównymi. Liście zwijają się na noc. Maranta dorasta do około 25 cm wysokości.

Maranta zyskała przydomek rośliny modlącej się - zjawisko nosi nazwę nyktynastia. Roślina każdej doby wykonuje tzw. ruchy senne, polegające na tym, że zależnie od pory dnia ustawia swoje liście prostopadle lub pionowo w kierunku nieba. Za dnia rozkłada liście, aby schwycić jak najwięcej promieni słonecznych i przyjmuje pokrój typowo płożący, nocą zaś, gdy światło do niej nie dociera, składa je niemal pionowo w górę. Niektórzy twierdzą, że przypomina to składanie rąk do modlitwy, inni, że specyficzny taniec.

Gdzie powinna stać maranta? Jak pielęgnować marantę?

Marantę najlepiej postawić w miejscu półcienistym, ponieważ zbyt dużo światła powoduje blednięcie liści. Maranta lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Jeśli jest zbyt sucho, końcówki liści mogą brązowieć. Podlewać roślinę należy obficie (lubi wilgotne podłoże), szczególnie latem, kiedy też należy marantę zraszać (najlepiej codziennie), zimą należy podlewać i zraszać rzadziej: raz na dwa tygodnie.

Czy maranta kwitnie?

Tak, w uprawie domowej kwitnie bardzo często. Kwiaty maranty są drobne, białofioletowe, podobne do kwiatów lobelii, ukazują się po 3-4 na długich łodyżkach. W porównaniu z liśćmi nie są bardzo dekoracyjne.

Maranta - nawożenie

Nawozić marantę należy od kwietnia do września co dwa tygodnie, roztworem nawozu o stężeniu o połowę niższym niż w instrukcji producenta. Przesadza się ją raz w roku, wiosną, do niezbyt wysokich doniczek, gdyż korzenie maranty nie sięgają głęboko. Przy przesadzaniu roślinę można rozmnożyć przez jej podział.

Maranta — odmiany

Najczęściej uprawianą marantą jest Maranta leuconeura oraz jej dwie odmiany 'Fascinator' o liściach zielonych z czerwonymi nerwami i 'Kerchoveana' o liściach jasnozielonych z brunatnymi plamami. Oprócz tych 2 najbardziej popularnych odmian maranty, w polskich sklepach znajdziemy również:

  • Maranta "Lemon Lime' - rzadko dostępna odmiana maranty, prawdziwy rarytas. Liście mienią się wieloma odcieniami zieleni, okolice nerwu głównego wybarwione są na kolor cytrynowy - stąd nazwa tej odmiany.
  • Maranta leuconeura ‘Silver Band’ - odmiana kolekcjonerska. Przez środek liścia biegnie szeroki pas srebrnej szarości. Nerwy rozchodzą się promieniście, są jasne i mocno wybijają się na tle ciemnozielonych brzegach liści. Środkowa żyłka jest neonowozielona.
  • Maranta leuconeura ‘Light Veins’ - liście o owalnym kształcie zaskakują wzorzystością: widoczne są bardzo wyraziste jasne żyłki, kolor tła blaszki jest soczyście zielony. Po obu stronach głównego nerwu występują ciemne, kwadratowe plamki charakterystyczne dla marant.
  • Maranta  leuconeura 'No ID' ('Noid') - wybarwienie tej maranty zależy od ilości słońca. Gdy zapewnimy go w odpowiedniej ilości, blaszka liściowa osiąga kontrastowe wybarwienie, które składa się z trzech odcieni chłodnej zieleni. Nerwy są najjaśniejsze i rozchodzą się pierzaście na boki. Środek przybiera odcień ciemniej zieleni, wpadającej w czerń. Natomiast brzegi liści dla odmiany mają odcień chłodnej, srebrnej zieleni.
  • Maranta leuconeura 'Amabilis Mint - roślina o wyjątkowo bujnym ulistnieniu i pięknej miętowej barwie. Ma aksamitne liście z wyraźnie widocznym unerwieniem.

Kalatea czy maranta?

Maranta to bliska kuzynka modnej kalatei, pochodzą z tej samej rodziny marantowatych (Marantaceae). Mają równie efektowne liściach i takie same wymagania, można ustawiać je razem. Czym się różnią? Maranta jest niższa i rozłożysta, a kalatea ma pokrój bardziej wzniesiony. Do tej samej rodziny należy popularna Ctenanthe.

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 25 cm
Podlewanie dużo

Kalatea - modna roślina doniczkowa. Kalatea - odmiany, jak dbać o kwiat kalatea?

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Listen on Spreaker.