Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Liwistona chińska

Livistona chinensis
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Liwistona chińska należy do rodziny arekowatych (Arecaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji, gdzie dorasta do 15 m wysokości. Uprawiana w mieszkaniach jako roślina doniczkowa dorasta do 3 m. Liwistona ma wzniesiony, szeroko rozłożysty pokrój. Liście są duże, wachlarzowate, atrakcyjne z wyglądu.

Liwistona chińska najlepiej rośnie w miejscach jasnych o dużej ilości światła rozproszonego. Dobrze radzi sobie także na pełnym słońcu. Optymalne podłoże dla liwistony jest przepuszczalne, żyzne, próchniczne (z odrobiną piasku i żwiru). Latem roślinę można wystawiać do ogrodu. Zimą powinna przejść okres spoczynku w umiarkowanie chłodnej temperaturze (12-15 st. C). Wytrzymuje niewielkie, krótkotrwałe przymrozki. Od wiosny do jesieni podlewa się ją regularnie, zimą podlewanie należy ograniczyć. Nie można jednak dopuszczać, aby woda zalegała w podstawce – to częsty powód gnicia korzeni i występowania chorób grzybowych. W czasie sezonu wegetacyjnego palmę warto dokarmiać co 2-3 tygodnie nawozem specjalistycznym. Należy zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza w pomieszczeniach – roślinie mogą brązowieć końcówki liści. Nie zaleca się ustawiać jej blisko kaloryferów.
Liwistonię chińską przesadza się, gdy korzenie przerosną otwory w doniczce. Może być atakowana przez przędziorki, tarczniki i miseczniki.

Liwistona chińska to gatunek ceniony zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Ze względu na pokaźne rozmiary (zarówno wysokość jak i szerokość) najokazalej prezentuje się w przestronnych salonach i holach.

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.