Lipka afrykańska - Sparmannia africana

2020-07-16 15:48

Lipka afrykańska pochodzi z Afryki. W naszym kraju znana jest i uprawiana wyłącznie jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny ślazowatych (Malvaceae).

Lipka afrykańska
Autor: www.gettyimages.com Lipka afrykańska

Spis treści

  1. Lipka afrykańska - opis
  2. Lipka afrykańska - warunki uprawy
  3. Lipka afrykańska - pielęgnacja
  4. Lipka afrykańska - zastosowanie

Lipka afrykańska - opis

Lipka afrykańska w naturalnym środowisku jest niskim drzewem dorastającym do do 6 m wysokości. Uprawiana jako roślina doniczkowa osiąga od 30 do 150 cm wysokości. Roślina ma wzniesiony pokrój. Liście są w zielone, sercowatego kształtu, klapowane, z dobrze zaznaczonym unerwieniem. Na brzegu blaszki liściowej widoczne jest delikatne ząbkowanie, dodatkowo widoczne są na niej delikatne włoski. Lipka w warunkach domowych kwitnie najczęściej w maju lub czerwcu. Kwiaty są duże, białe, mają żółte i czerwone pręciki. Owocem jest torebka, która pojawia się w miejscu kwiatów. Wewnątrz niej znajdują się brązowe nasiona.

Lipka afrykańska - warunki uprawy

Lipka afrykańska najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i półcienistych. Pomieszczenia w jakich będzie znajdować się roślina powinny być przewiewne, duży zaduch oraz bezpośrednie słońce może prowadzić do usychania liści. Dodatkowo zimą warto przenosić ją do miejsc chłodniejszych, gdzie panuje temperatura mniej więcej 6-15 stopni Celsjusza.  Latem roślinę można wynieść na zewnątrz. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, najlepiej wymieszać torf z gliną, a pH utrzymywać w granicy obojętnego.

Lipka afrykańska - pielęgnacja

Jednym z podstawowych zabiegów jest regularne i dość obfite podlewanie w okresie wzrostu, zmniejszamy ilość dostarczanej wody zimą w okresie spoczynku. Bardzo dobrze wpływa na nią wzmacnianie nawozem dla roślin doniczkowych, najlepiej co dwa tygodnie od wiosny aż do jesieni. Zalecane jest regularne przesadzanie, aby nie dochodziło do przerastania korzeni. Roślinę przycina się wiosną, jeżeli wykonamy ten zabieg po kwitnieniu wtedy powodujemy że zawiązuje ona ponownie pąki kwiatowe. Lipkę rozmnaża się w sposób wegetatywny przez sadzonki pędowe lub wierzchołkowe pobierane późną wiosną lub wczesnym latem (wtedy najlepiej się ukorzeniają). Jednak można ją rozmnażać również generatywnie przez nasiona.

Lipka afrykańska - zastosowanie

Lipka afrykańska to ciekawa ozdoba wnętrz. Jest mało znana, dlatego warto ofiarować ją na prezent. Z racji tego, że latem można ją wynosić na zewnątrz, może być ciekawą dekoracją balkonu bądź tarasu.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 30 cm - 1,5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty