Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Kuflik

Callistemon
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: zwisający, krzaczasty
Wysokość: 80 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kuflik pochodzi z południowo-zachodniej Australii, gdzie uprawiany jest w gruncie, jako roślina ogrodnicza. W innych częściach świata, w tym w Polsce, znany jest przede wszystkim jako roślina doniczkowa. Kuflik należy do rodziny mirtowatych (Myrtaceae).

Kuflik - opis

Kuflik w naturze to wiecznie zielony krzew lub małe drzewo. Jest rośliną długowieczną. Ma najczęściej wzniesiony pokrój, jednak istnieją odmiany o pokroju zwisającym. Roślina dorasta nawet do 2 m wysokości (w naturalnych warunkach), w doniczce osiąga 80-150 cm. Liście są wąsko lancetowate, skórzaste i wydłużone, zielone.
Największą ozdoba kuflika są cylindryczne kwiatostany na szczytach pędów - wyjątkowo dekoracyjne, przypominające budową szczotkę do mycia butelek, osiągające do 15 cm długości, złożone z czerwonych kwiatów o długich pręcikach. Kuflika kwitnie od czerwca do września. Po przekwitnięciu szypułki kwiatowe rosną dalej, a na nich kapsuły nasion, które po czasie stają się na w pół osadzone na drewniejącej gałęzi.
Roślina jest silnie miododajna, a nektar zawarty w kwiatach wabi także ptaki.

Ciekawe gatunki kuflika:

  • kuflik cytrynowy (łac. Callistemon citrinus) - jego liście są niewielkie, a zgniecione wydzielają przyjemny cytrynowy zapach,
  • kuflik płaczący (łac. Callistemon viminalis) - o zwisającym pokroju.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: najpopularniejsze rośliny pienne na balkony

Kuflik - warunki uprawy

Kuflik nie jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Najlepsze dla niego jest podłoże kwaśne i pulchne. Jest wrażliwy na przymrozki, dlatego zalecana jest uprawa w doniczce. Temperatura poniżej 0 st. C prowadzi do usychania rośliny, a w efekcie do śmierci. W okresie zimowym temperatura powietrza dla kuflika nie powinna spadać poniżej 8 st. Celsjusza. Roślina preferuje wilgotne podłoże, ale nie lubi zalegającej wody w okolicach korzeni.

>>Przeczytaj też: Kuflik - uschnięte liście po zimie

Kuflik - pielęgnacja

Kuflik bardzo lubi przewiewne podłoże, dlatego wskazany jest drenaż na dnie pojemnika. Dobrze rośnie w za ciasnej doniczce, niewiele większej od korzeni. Zabieg nawożenia dobrze wykonywać raz w miesiącu, nawozem pozbawionym wapnia. Przycinanie po przekwitnięciu dobrze wpływa na rozkrzewianie i odmłodzenie rośliny. Kuflik można formować na drzewko bonsai. Pamiętajmy o tym, aby na jesień i zimę roślinę przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.
Kuflik rozmnaża się przez nasiona oraz sadzonki pędowe pobierane jesienią, w momencie przekwitnięcia kwiatów.

Kuflik - zastosowanie

Kuflik to znakomita roślina pojemnikowa, która w sezonie może zdobić balkon, taras lub ogród, natomiast zimą dekoruje nasze wnętrza. Dzięki możliwości formowania na bonsai, idealnie wpasuje się do wielkości każdego pomieszczenia.
Gatunek ten w Polsce jest jeszcze mało popularny.

Poznaj też inne ciekawe rośliny do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.