Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Krossandra lejkowata

Crossandra infundibuliformis
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Krossandra lejkowata prawdopodobnie pochodzi z Indii (ze Sri Lanki). Do Europy trafiła w XIX wieku. W Polsce jest uprawiana jako ozdobna roślina doniczkowa. Należy do rodziny akantowatych (Acathaceae).

Krossandra lejkowata - opis

W swoim naturalnym środowisku krossandra lejkowata jest krzewem o wzniesionym, lekko rozłożystym pokroju. W naturze osiąga do 50 cm wysokości, natomiast uprawiana w doniczce dorasta do około 30 cm. Ciemnozielone, sztywne, błyszczące i skórzaste liście krossandry ułożone są na pędzie naprzeciwlegle. Przypominają do złudzenia liście róży chińskiej lub gardenii.
Największą ozdobą rośliny są pomarańczowe kwiaty o dość długiej, cienkiej rurce zakończonej pięcioklapową koroną, która ustawiona jest na podobieństwo rozłożonego wachlarza. Kwiaty zebrane są w kłosowaty kwiatostan, rozkwitają od dołu do góry kłosa (w pełni rozwoju kwiatostanu kwiaty przysłaniają prawie cały kłos). Długo utrzymują się na roślinie. Krossandra kwitnie od kwietnia do września (latem kwitnienie jest zdecydowanie wzmożone, w innych okresach pojawiają się tylko pojedyncze kwiaty).

Krossandra lejkowata - warunki uprawy

Krossandra lejkowata najlepiej rośnie w miejscach półcienistych lub cienistych, ale zawsze ciepłych. Idealna jest dla niej wystawa południowa. Zimą najlepiej przenieść ją do miejsca widnego, ale bez bezpośredniego dostępu do słońca. Nie toleruje przeciągów, ale za to uwielbia wysoką wilgotność powietrza, dlatego zraszanie liści jest wskazane. Podłoże powinno być dość wilgotne, o kwaśnym pH, przewiewne, umiarkowanie żyzne. Warto zastosować wermikulit, kamyki lub inny materiał drenujący podłoże.

Krossandra lejkowata - pielęgnacja

Starajmy się roślinę regularnie podlewać, lubi być podlewana wodą miękką (dlatego warto składować wodę odstaną np. dobę w butelce czy innym naczyniu). Gdy roślina ma za mało wilgoci, liście zwijają się i usychają.
W okresie wiosennym i letnim należy kassandrę zasilać nawozem (najlepiej dla doniczkowych roślin kwitnących). Gdy pojawiają się na roślinie pierwsze kwiaty, można nieco obniżyć temperaturę pomieszczenia. Po przekwitnięciu warto usunąć kwiaty z rośliny.
Kassandra lejkowata rozmnaża się przez nasiona oraz sadzonki wierzchołkowe. Starajmy się dość często lustrować całą roślinę, ponieważ jest ona uwielbiana przez mszyce i wełnowce, które skutecznie w krótkim czasie mogą doprowadzić do śmierci krossandry.

Krossandra lejkowata - zastosowanie

Krossandra lejkowata bardzo pięknie prezentuje się na parapecie w towarzystwie innych roślin doniczkowych. Z racji efektownych kwiatów warto eksponować ją w miejscach często odwiedzanych przez ludzi. W Indiach kwiaty wykorzystywane są do robienia naturalnych girland kwiatowych.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.