Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Krasnokwiat Katarzyny

Haemanthus katherinae
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowoczerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krasnokwiat Katarzyny to jeden z najpiękniejszych gatunków krasnokwiatów uprawianych w mieszkaniach. Jego wspaniałe, czerwonopomarańczowe kwiatostany, przypominające puszyste pompony, są wspaniałą ozdobą każdego wnętrza.
Krasnokwiat Katarzyny kwitnie latem (od lipca do września), rozwijając na szczycie sztywnej, mięsistej łodygi dużą liczbę kwiatów zebranych w okazały, kulisty kwiatostan, któremu uroku dodają wystające, długie pręciki. Pęd kwiatowy wyrasta obok spiralnie ułożonych, dużych, zielonych liści, których ogonki zrastają się u podstawy, tworząc rodzaj łodygi. Zarówno pęd kwiatowy, jak i spód liści mogą pokrywać drobne, brązowobordowe cętki.
Krasnokwiat Katarzyny jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. W okresie wegetacyjnym (od marca do października) potrzebuje systematycznego, ale umiarkowanego podlewania oraz dostatecznie ciepłego (20-24 st.C) i jasnego stanowiska, osłoniętego przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.
Krasnokwiat Katarzyny preferuje podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczalne, ale równie dobrze poradzi sobie w typowej ziemi kwiatowej. Lato może spędzać zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz (np. na tarasie czy balkonie). Okres spoczynku krasnokwiatu Katarzyny przypada na miesiące listopad-luty. Już od października należy ograniczać podlewanie rośliny oraz stopniowo obniżać temperaturę otoczenia. Zimę krasnokwiat Katarzyny powinien spędzać w jasnym i chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 12-14 st. C.
Krasnokwiat Katarzyny źle znosi przesadzanie, dlatego przeprowadza się je jedynie w ostateczności i z zachowaniem dużej ostrożności. Prawidłowo posadzona cebula rośliny powinna nieco wystawać nad powierzchnię podłoża. Roślina dobrze zawiązuje nasiona, które po usunięciu mięsistej otoczki nadają się do siewu. Krasnokwiat Katarzyny można również rozmnażać za pomocą małych cebulek przybyszowych, pozyskiwanych podczas przesadzania. Młode rośliny zakwitają po około 3 latach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.