Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Koryfanta

Coryphantha elephantidens
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł:
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Koryfanta swoje korzenie ma w Ameryce Północnej - w Meksyku. W Polsce jest mało znana, można ją spotkać raczej tylko u kolekcjonerów lub w ogrodach botanicznych. Należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae).

Koryfanta - opis

Koryfanta zaliczana jest do półkrzewiastych kaktusów. Jest sukulentem, co oznacza, że roślina przystosowała się swoją budową do ograniczonej dostępności wody. Łodyga koryfanty ma kulisty kształt i osiąga do 15 cm wysokości, brzegi łodygi pokryte są wyraźnymi guzkami. Często średnica jest większa niż wysokość rośliny. Koryfanta tworzy areole (skrócony pęd z wiązką przewodzącą), z których wyrastają ciernie. Areole przeważnie mają od 6 do 8 cierni promieniowych o nawet 2 cm długości. W naszym klimacie ten kaktus praktycznie nie zakwita. Jednak w swoim naturalnym środowisku wydaje pojedyncze kwiaty umieszczone na środku łodygi. Kwiaty są dzwonkowate, różowe.

>>Przeczytaj też: Ciekawe kwiaty doniczkowe: kaktusy bez kolców

Koryfanta - warunki uprawy

Koryfanta lubi miejsca ciepłe i słoneczne. Zdecydowanie jest to roślina stworzona do uprawy w pomieszczeniu. Podłoże powinno być średnio żyzne i przewiewne, o obojętnym pH. Zimą roślina nie potrzebuje podlewania, jeśli tylko będzie przechowywana w pomieszczeniu o temperaturze około 10 st. C. Niestety, nie jest odporna na mróz, dlatego lepiej nie wynosić jej na zewnątrz. Może być atakowana przez choroby grzybowe, zwłaszcza jeśli dochodzi do zalewania podłoża.

Koryfanta - pielęgnacja

Koryfantę raz na jakiś czas warto wzmocnić nawozem mineralnym przeznaczonym do kaktusów. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, takie jak rozmnażanie czy przesadzanie, lepiej wykonywać w rękawicach ogrodniczych przeznaczonych do pracy z kaktusami. Roślinę można rozmnażać z nasion, jednak w naszym kraju raczej nie jest praktykowane, zdecydowanie częściej rozmnaża się ją przez podział.

>>Przeczytaj też: Kaktusy doniczkowe – jak pielęgnować kaktusy w domu

Koryfanta - zastosowanie

Coryphantha elephantidens jak większość kaktusów bardzo dobrze prezentuje się jako ozdoba parapetów. Jednak uważajmy, jeśli mamy dzieci, ponieważ kolce koryfanty bardzo łatwo wbijają się w ciało i trudno je wyciągnąć.

Tekst: Martyna Cieślińska
Tagi: sukulent
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.