Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Kordylina

Cordyline
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona, czerwona, zielono-czerwona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rodzaj Cordyline należy do rodziny agawowatych Agavaceae i obejmuje kilkanaście gatunków pochodzących z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, Polinezji, Malezji i Indii oraz umiarkowanych rejonów Nowej Zelandii i Australii. Kordyliny są spokrewnione z dracenami.

Kordyliny mają ozdobne, długie, kształtem przypominające miecz liście, które tworzą na wierzchołku pnia pióropusze. W zależności od gatunku i odmiany liście mają barwę zieloną bądź czerwoną w różnych odcieniach, niektóre są paskowane.
Kordyliny są dość łatwe w uprawie, w mieszkaniach osiągają zazwyczaj 30–60 cm wysokości. Kupując roślinę należy wybierać egzemplarz o liściach wybarwionych, bez brunatnych plam i zaschniętych końcówkach. Kwitną tylko starsze rośliny wydając niepozorne, kremowobiałe kwiaty o kształcie gwiazdki, zebrane w wiechy. Kwiaty intensywnie pachną.

Kordyliny o ciemnozielonych liściach potrzebują mniej światła, natomiast te o innych barwach liści wymagają dobrych warunków świetlnych, ale należy chronić je latem przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Kordyliny lubią dość wysoką temperaturę zimą – powinna wynosić 18–21st. C (znoszą jednak nawet 13 st. C, ale wtedy należy ograniczyć podlewanie). Latem natomiast nie należy przekraczać 24 st. C, ale niezbędne jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Przeciągi powodują brązowienie liści. W suchym powietrzu rośliny tracą zazwyczaj dolne liście.

Kordyliny lubią zraszanie. Liście należy czyścić wilgotną gąbką lub miękką ściereczką. Podlewanie latem powinno być dość intensywne (1–2 razy w tygodniu), zimą natomiast trzeba je ograniczyć. Ważne, aby po podlaniu nie pozostawiać wody w podstawce, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni. Nie wolno też spowodować całkowitego przeschnięcia podłoża. W okresie wzrostu roślinę zasilamy co dwa tygodnie nawozem płynnym.
Młode rośliny przesadzamy co roku (wiosną), starsze – rzadziej, zawsze do tylko trochę większych doniczek. Kordyliny rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe lub sadzonki pozyskane z fragmentów pędu około 8 cm długości, które sporządzamy wczesną wiosną i ukorzeniamy w doniczkach w temperaturze około 24 stopnie Celsjusza przykryte folią.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.