Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kolumnea

Columnea
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwisający, pnący
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kolumnea pochodzi z wilgotnych lasów strefy zwrotnikowej (m.in. z Ameryki Środkowej, Panamy, Meksyku, Kostaryki). Należy do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). W Polsce uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa - najpopularniejszym gatunkiem do uprawy domowej jest kolumnea szorstka (Columnea hirta).

Kolumnea - opis

Kolumnea to roślina wieloletnia, może rosnąć jako epifit. Ma pokrój płożący się i pnący. Jako roślina doniczkowa osiąga od 60 do 100 cm długości, choć w naturalnym środowisku jest o wiele większa. Liczne długie pędy płożą się lub pną. Na pędach ułożone są naprzeciwlegle ciemnozielone liście długości 3-4 cm, mięsiste, o kształcie serduszkowatym. U niektórych odmian liście mogą mieć małe włoski.

Kolumnea kwitnie od marca do maja (zależy to od odmiany). Kwiaty są dekoracyjne, rurkowate, dwuwargowe, mogą być w różnych odcieniach czerwieni i pomarańczu. Owoce (białe jagody) pojawiają się na roślinie dość rzadko.

Kolumnea - warunki uprawy

Kolumnea jest rośliną dość wymagającą. Potrzebuje stanowiska słonecznego i ciepłego, z rozproszonym światłem. Duża ilość światła jest niezbędna do obfitego kwitnienia, jednak zbyt mocne promienie słoneczne mogą prowadzić do poparzenia liści. Podczas upałów starajmy się zacieniać roślinę. Minimalna temperatura uprawy w pomieszczeniu to 18-24 st. C. Zimą najlepiej przenieść roślinę do chłodniejszego pomieszczenia (10-16 stopni Celsjusza), co sprzyjać będzie zwiększeniu liczby kwiatów. Podłoże dla kolumnei powinno być żyzne, przewiewne, jednak stale wilgotne. Idealnie sprawdzi się torf z domieszką piasku.

Kolumnea - pielęgnacja

Kolumneę należy podlewać regularnie, miękką wodą. Raz na jakiś czas można zasilić ją nawozem wieloskładnikowym, przeznaczonym dla roślin doniczkowych, jednak bez dodatku wapnia. Aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki wzrostu, warto zraszać pomieszczenie wodą, aby podnieść wilgotność powietrza (taki zabieg wykonujmy latem). Roślinę przesadzamy, gdy zauważmy, że pojemnik w którym rośnie, staje się za mały. Aby pobudzić roślinę do wzrostu warto przyciąć ją po kwitnieniu. Kolumneę rozmnaża się przez sadzonki pędowe (szybko się ukorzeniają).

Kolumnea - zastosowanie

Kolumnea jest rośliną do dekoracji wnętrz. Nie osiąga bardzo dużych rozmiarów, dlatego z powodzeniem możemy ja uprawiać nawet w niedużych mieszkaniach. Znajdzie także zastosowanie jako letnia ozdoba balkonu bądź tarasu. Atrakcyjnie prezentuje się posadzona w wiszącym pojemniku - wtedy pędy wraz z kwiatami i liśćmi mogą swobodnie zwisać, tworząc bajkową kompozycję.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.