Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Kokos właściwy = Palma kokosowa

Cocos nucifera
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kokos właściwy, znany również jako palma kokosowa, należy do rodziny arekowatych (Arecaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowo-wschodniej Azji i Ameryce Południowej, gdzie dorasta do 30 m wysokości. To roślina użytkowa, uprawiana w wielu tropikalnych regionach świata. W Polsce palma kokosowa jest uprawiana jako roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz, osiągając 2–3 m wysokości (po kilkunastu latach). Roślina ma szeroki, rozłożysty pokrój – zajmuje dużo miejsca. Jej ozdobą są duże, pierzaste liście o długości przekraczającej nawet 60 cm. W uprawie domowej palma kokosowa nie tworzy kwiatów ani owoców.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki

 

Palma kokosowa w doniczce

 

Palma kokosowa lubi stanowiska o dużej ilości światła rozproszonego. Należy ją ustawiać w miejscu widnym – najlepiej w pobliżu okna, ale unikać miejsc bezpośrednio nasłonecznionych (prażące słońce może doprowadzić do poparzenia liści). Optymalna temperatura latem wynosi 25 st. C, zimą 18 st. C.
Palma kokosowa preferuje gleby przepuszczalne, lekko kwaśne, z domieszką piasku i gliny (w sklepach można kupić specjalistyczne podłoże do palm i dracen). Roślinę najlepiej sadzić w wysokich, ale wąskich donicach, zawsze z solidną warstwą drenażu na dnie. Okazy przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie przerosną otwory w donicy.
Roślinę można wyhodować z kokosa. Orzech należy wcześniej namoczyć przez dwa dni w letniej wodzie. Orzech ma trzy charakterystyczne wgłębienia, które należy zagłębić w ziemi.

>>Przeczytaj też: Palma hawajska – modna roślina doniczkowa

Kokos właściwy pielęgnacja

Palma kokosowa lubi intensywne, ale niezbyt częste podlewanie (najlepiej miękką wodą).  Podłoże w doniczce przed kolejnym zabiegiem powinno dobrze przeschnąć. Zimą podlewanie ogranicza się – wystarczy nawadniać raz na 7–10 dni. Palma kokosowa dobrze reaguje na regularne zraszanie. Należy dbać o możliwie wysoką wilgotność powietrza w mieszkaniu, szczególnie w okresie zimowym (nawilżanie, wietrzenie). Nawozy stosuje się sporadycznie – kilka razy w sezonie. Dawki należy dobrze rozcieńczyć. Na rynku można dostać specjalistyczne nawozy dla palm.
Latem można roślinę przenieść do ogrodu w lekko zacienione, zaciszne miejsce. Palma kokosowa może być atakowana przez tarczniki, miseczniki i przędziorki.

Palma kokosowa ze względu na swoje rozmiary powinna być uprawiana w dużych pomieszczeniach – dobrze wygląda w widnych salonach. Pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Nie należy ustawiać palmy kokosowej w kuchni, ponieważ szkodzą jej opary z kuchenki. Niewskazane jest także umieszczanie rośliny w miejscach narażonych na przeciągi.

Do innych palm uprawianych w donicach w domu należą:

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.