Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Kluzja różowa

Clusia rosea
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kulisty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kluzja różowa pochodzi z Ameryki Północnej. W naturalnym środowisku można ją spotkać na Bahamach, Karaibach. W Polsce występuje wyłącznie jako pokojowa roślina doniczkowa. Należy do rodziny dziurawcowatych (Hypericaceae).

Kluzja różowa - opis

Kluzja różowa w naturalnych warunkach jest niedużym drzewem, dorastającym do 20 m wysokości. Uprawiana jako roślina doniczkowa przeważnie osiąga od 30 do 60 cm wysokości. Ma kulisty, wzniesiony, ale dość zwarty pokrój. Liście osadzone na pędzie są duże, o odwrotnie jajowatym kształcie, ciemnozielonym kolorze i błyszczącej strukturze. Roślina nieco przypomina fikusa. Niestety, w warunkach domowych bardzo rzadko kwitnie - wynika to z zupełnie innego klimatu jaki panuje w Ameryce Północnej, z której pochodzi. Szkoda, bo kwiaty kluzji są bardzo piękne, duże, pachnące,  w kolorze biało-różowym, wewnątrz nich widoczne są żółte pylniki. Kwiaty na roślinie utrzymują się krótko (tylko kilka dni), jednak jest ich bardzo dużo. Ciekawostką jest to, że kwiaty otwierają się tylko nocą i przy pochmurnym dniu. Owoce kluzji są kuliste, zielone, przypominają oliwki, pękają, a wewnątrz nich znajdują się białe nasiona z czerwoną otoczką.

Ciekawe odmiany kluzji:

  • ‘Princess’ – odmiana wolno rosnąca, idealna do uprawy domowej,
  • ‘Variegata’ – odmiana o zielono-żółtych liściach.


>>Przeczytaj też: Kwiaty domowe zielone, czyli rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach

Kluzja różowa - warunki uprawy

Kluzja różowa lubi miejsca jasne, jednak lepiej nie eksponować ją na bezpośrednim słońcu, gdyż może łatwo dochodzić do oparzeń liści. Trzeba uważać na temperaturę, kluzja lubi ciepło, przez cały rok potrzebuje temperatury powietrza powyżej 20 st. C. Już niewielki spadek temperatury jest przyczyną gubienia liści.
Kluzja źle znosi przeciągi, dlatego lepiej nie stawiać jej miejscu, gdzie mogłaby być na nie narażona. Podłoże powinno być żyzne, wymieszane z piaskiem lub drobnym żwirkiem. Pamiętajmy o drenażu - roślina lubi podłoże przewiewne. Podlewajmy ją wtedy, gdy górna warstwa podłoża w doniczce będzie lekko przesuszona. Kluzja lubi również wysoką wilgotność, dlatego idealnym miejscem dla niej będzie szklarnia.

Kluzja różowa - pielęgnacja

Kluzja różowa wymaga nawożenia mineralnego i organicznego. Dobrze wpływa na nią nie tylko nawożenie doglebowe, ale i nawożenie dolistne. Jest to roślina tropikalna, nie wchodzi w stan spoczynku zimą, dlatego i w tym okresie można ją nawozić. Raz na jakiś czas wybujałe pędy warto podciąć, aby nadać roślinie ładny kształt. Wysokie pędy dobrze jest przywiązywać do podpór, aby się nie łamały pod ciężarem liści. Kluzja rozmnaża się przez odkłady powietrze, sadzonki wierzchołkowe oraz przez wysiew nasion.

Kluzja różowa - zastosowanie

Kluzja różowa - jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki wzrostu - będzie piękną ozdobą naszych domów. Sprawdzi się w oranżeriach, szklarniach czy patiach. Dobrze prezentuje się w towarzystwie innych roślin. Latem można wystawić ją na taras lub do ogrodu, jednak w momencie gdy temperatury trochę się obniżą, lepiej chować ją do pomieszczenia o temperaturze odpowiedniej dla kluzji.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.