Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Kliwia pomarańczowa

Clivia miniata
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: II - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kliwia z rodziny Amarylidaceae od dawna jest popularną rośliną doniczkową do zdobienia zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Ojczyzną kliwii jest Natal w południowej Afryce, skąd sprowadzono ją do Europy na początku XIX wieku. Nazwana została imieniem lady Clive, księżnej Northumberland (dziś już niewiadomo z jakich z powodów).
W wyniku prac hodowlanych otrzymano formy o barwie kwiatów od jasnożółtej do ciemnopomarańczowej, mających okwiat bardziej lub mniej rozwarty, nie nadawano im jednak nazw odmianowych. W uprawie znajduje się gatunek Clivia miniata oraz jego odmiana Clivia miniata ‘Variegata’ o liściach biało lub żółtawo podłużnie prążkowanych.

Kliwia kwiat

Kliwia ma bardzo dekoracyjne, równowąskie, błyszczące, ciemnozielone liście. Raz w roku, wczesną wiosną, wytwarza pęd kwiatostanowy zakończony pękiem urodziwych pomarańczowych, kielichowatych kwiatów, które nadają jej egzotyczny charakter.

Kliwie sprzedawane są wiosną i wczesnym latem z pąkiem kwiatostanowym wyłaniającym się ze środka rośliny. Wybieramy egzemplarz z ciemnymi, błyszczącymi liśćmi i nieuszkodzonym pąkiem kwiatostanowym. Roślina dorasta do 50 cm wysokości, w ciągu roku zazwyczaj wytwarza 5–6 liści. Rozpoczyna kwitnienie w lutym–marcu. Aby nie wyczerpać rośliny, należy po przekwitnieniu usunąć kwiatostan, nie dopuszczając do wytworzenia nasion.

Kliwia pomarańczowa - uprawa i pielęgnacja

Kliwia jest tolerancyjna, rośnie w różnych warunkach. Najlepiej kwitnie przy północnym oknie. W okresie spoczynku – wczesną zimą – wymaga temperatury 7–10 st. . Gdy pojawia się pąk kwiatostanowy trzeba podnieść temperaturę do 15 st. C. Latem maksymalna temperatura powinna wynosić 21 st. C. Podczas spoczynku należy utrzymywać ziemię w doniczce zaledwie wilgotną, podlewając raz na dwa tygodnie. Gdy roślina kwitnie i później, podczas wegetacji, zwiększamy częstotliwość nawadniania co najmniej do jednego razu w tygodniu. Latem, w okresie wzrostu, zasila się nawozem płynnym przy podlewaniu raz w tygodniu.
Kliwia potrzebuje wilgotnej atmosfery, dlatego dobrze jest ustawić doniczkę na kamykach w podstawce z wodą. Liście należy myć ręcznie (gąbką nawilżoną letnią wodą), nie wolno używać preparatów do nabłyszczania. Dobrze rośnie w ziemi gliniastej.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Młode rośliny przesadzamy co roku, wiosną, do doniczki niewiele większej. Rośliny starsze, rozrośnięte, lepiej pozostawić w tej samej doniczce i jedynie co 2–3 lata wymieniać wierzchnią warstwę ziemi. Przy przesadzaniu koniecznie trzeba uważać, aby nie uszkodzić mięsistych korzeni.

>>Przeczytaj też: Dlaczego kliwia zrzuciła kwiaty

Kliwia rozmnażanie

Kliwię rozmnaża się przez podział dużych roślin bądź za pomocą odrostów korzeniowych po przekwitnieniu. Można także rozmnażać przez nasiona, ale rośliny otrzymane w ten sposób nie zawsze mają kwiaty tej samej barwy co roślina mateczna i mają gorszą jakość. Należy też pamiętać o tym, że jeśli pozwolimy roślinie wytworzyć nasiona, to najprawdopodobniej nie zakwitnie ona w następnym roku. Nasiona otrzymane w domu wysiewamy, gdy owoce wybarwią się na czerwono.

Poznaj inne kwiaty doniczkowe o ozdobnych kwiatach:

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (14)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.