Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Kencja = Howea

Howea fosteriana
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kencja (Howea) należy do rodziny arekowatych (Arecaceae). Jej nazwa pochodzi od zasięgu występowania - palmę tę można jedynie spotkać na Lord Howe Island w Australii. Kencja (howea) to popularna roślina doniczkowa. W pomieszczeniach dorasta do 2-2,5 m wysokości. Ma wzniesiony, niezbyt rozłożysty pokrój. Liście kencji są ciemnozielone, pierzaste. Łodygi w u młodych roślin są zielone, później zmieniają barwę na szarą.

Kencję najlepiej ustawiać w miejscach jasnych, o dużej ilości światła rozproszonego. W przeciwieństwie do większości palm, dobrze znosi zacienienie (będzie jedynie wolniej rosnąć). Kencję można uprawiać nawet w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na północ. Optymalne podłoże do uprawy howei jest dobrze przepuszczalne, żyzne, z odrobiną gliny.

Kencja lubi wąskie, wysokie pojemniki. Przesadza się ją, gdy korzenie przerastają otwory w donicy. Latem dobrze rośnie w temperaturze pokojowej (można wystawić ją do ogrodu), zimą woli lekkie ochłodzenie (15-16 st.C). Od wiosny do jesieni wymaga obfitego podlewania - podlewać należy tak, aby nie zalewać korzeni. W miesiącach zimowych podlewanie należy ograniczyć do minimum. W czasie sezonu wegetacyjnego warto ją kilkukrotnie dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi.
Kencja może być atakowana przez przędziorki, tarczniki i miseczniki. Brązowienie końcówek liści najczęściej jest objawem zbyt suchego powietrza.
Kencję można uprawiać w pomieszczeniach różnego typu – od przestronnych salonów po sypialnie i klatki schodowe. Dobrze radzi sobie w „trudniejszych” miejscach.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.