Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Monika Włodarczyk

Katleja

Cattleya
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, wielobarwna, czerwona, żółta, bordowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: X - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Storczyki z rodzaju Cattleya w naturze występują w Ameryce Południowej i Środkowej, są epifitami rosnącymi na gałęziach drzew, na skałach lub po prostu na piasku. Ponieważ storczyki te występują w różnych strefach klimatycznych, można podzielić je – w zależności od temperatury, jakiej wymagają w nocy – na trzy grupy: chłodnolubne (14–16°C ciepłolubne (17–18°C) i umiarkowane (18–21°C).
Cała grupa storczyków Cattleya to rośliny o wzroście sympodialnym – nowy przyrost pojawia się u podstawy starej pseudobulwy i po kilku tygodniach wytwarza pochewkę kwiatową. Z niej właśnie, po krótszym lub dłuższym okresie spoczynku, wyrasta okazały pęd kwiatowy z przepięknymi kwiatami. Kwiaty storczyków Cattleya mogą osiągać nawet do 20–25 cm średnicy, są najczęściej pachnące, ale stosunkowo nietrwałe. Kwitnienie rośliny trwa od 1 do 10 tygodni.
Aby doprowadzić storczyki Cattleya do kwitnienia należy zapewnić im przede wszystkim
odpowiednią temperaturę uprawy (dzień 24–32 st.C, noc 14–18st.C), odpowiednio długi okres spoczynku z ograniczonym podlewaniem i brakiem lub znaczące zmniejszeniem nawożenia oraz światło o wysokim natężeniu (szczególnie duże zapotrzebowanie świetlne występuje w okresie zimowym). Pomocne w określeniu, czy dostarczamy roślinom odpowiedniej dawki światła jest kolor ich liści. Prawidłowo uprawiane rośliny mają jasnozielone lub oliwkowozielone liście, ciemnozielony kolor liści wskazuje, że roślina cierpi na niedobór światła, a żółtawy na nadmiar światła.

Proces wzrostu i kwitnienie u Cattleya przebiega na dwa sposoby. W pierwszym przypadku roślina pod koniec zimy lub wiosną wytwarza nowy przyrost, a wraz z nim pęd kwiatowy. Bezpośrednio po jego wyrośnięciu roślina zakwita, a gdy przekwitnie, z tej samej pseudobulwy zaczynają wyrastać nowe korzenie. Trwa to kilka tygodni, po czym cały proces zaczyna się od początku. W drugim przypadku nowy przyrost i korzenie tworzą się jednocześnie, po czym następuje okres spoczynku, podczas którego pochewki kwiatowe zasychają przybierając kolor brązowy i strukturę pergaminu. Zaschnięcie to jest jednak tylko pozorne, bo to z nich właśnie, po zakończeniu okresu spoczynku, rozwiną się piękne kwiaty. Dlatego zasuszonych pochewek nie można usuwać.
W przypadku mieszańców uzyskanych z roślin należących do różnych grup, jedynie wnikliwa obserwacja rozwoju rośliny pozwala określić, kiedy rozpoczyna się faza wzrostu i faza spoczynku. Pojawiające się młode, zielone korzenie sygnalizują, że roślina rozpoczyna nowy okres w swoim życiu. Wtedy należy stopniowo zwiększyć podlewanie i nawożenie. Okres przesychania nie powinien być dłuższy niż 1–4 dni (w okresie spoczynku 1–2 tygodnie).

Podłoże dla storczyków Cattleya powinno charakteryzować się tym, że szybko nasiąka wodą, ale też równie szybko przesycha. Roślina nie powinna mieć mokrego podłoża dłużej niż 5–6 godzin. Jeśli jest ono wilgotne przez 2–3 dni, jest to sygnał do natychmiastowego przesadzenia rośliny. Gatunek ten przesadzamy zazwyczaj w okresie wzrostu nowych korzeni, gdy osiągają długość około 3 cm. Zapobiega to ich uszkodzeniu. Cattleya najlepiej czuje się w wiszących koszykach bądź przymocowana do kawałka gałęzi, kory lub korka.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, Monika Włodarczyk
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.