Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Kalceolaria = pantofelnik

Calceolaria
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, pomarańczowa, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Pantofelnik (kalceolaria) to jednoroczna roślina ozdobna, popularna jako roślina doniczkowa. Należy do rodziny trędownikowatych Scrophulariaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. Rodzaj pantofelnik liczy ooło 500 gatunków. W sprzedaży w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach dostępne są odmiany mieszańcowe.
Pantofelnik jest dekoracyjny ze względu na oryginalne kwiaty z dolną wargą rozdętą w kształcie pantofelka. Kwiaty mogą być białe, żółte, pomarańczowe, miedzianorude lub czerwone, zazwyczaj nakrapiane.
Liście pantofelnika są miękkie i gęste, zebrane u podstawy (kwiaty wystają ponad liście). Po przekwitnięciu roślinę najczęściej wyrzucamy.

Pantofelnik lubi światło rozproszone i dość niska temperaturę – najlepiej czuje się gdy nie przekracza ona 10–15 stopni Celsjusza. Podlewać należy obficie, nie wolno przesuszyć podłoża. Rozmnażać można pantofelnik przez nasiona wysiewane latem – rośliny zakwitną w następnym roku.
Na roślinach bardzo często pojawiają się mszyce, które żerują na liściach wysysając z nich sok.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.