Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Kalatea

Calathea
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała, czerwona, zielono-czerwona, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kalatea należy do rodziny marantowatych Marantaceae. Do tego rodzaju należy wiele gatunków, które głównie pochodzą z Brazylii.

Kalatea – kwiat doniczkowy

Kalatea ma bardzo dekoracyjne liście i to jest powodem, że chętnie ozdabiamy nią nasze wnętrza. Jednak należy pamiętać, że jest dość wymagająca i najlepiej czuje się w warunkach zbliżonych do szklarniowych. W sprzedaży są jednak dostępne gatunki, które nieźle radzą sobie z warunkami panującymi w naszych mieszkaniach. Najpopularniejsza jest kalatea Makoya (Calathea makoyana) o owalnych, jajowatych liściach średnicy 20–25 cm, osadzonych na długich ogonkach. Liście są jasnozielone i mają ciemne plamy tworzące oryginalny wzór. Od spodu liście też mają wzór, ale w odcieniach fioletu. Roślina osiąga do 60 cm wysokości.

Calathea – pielęgnacja i wymagania

Kalatea wymaga stanowiska jasnego lub półcienistego. Nie wolno stawiać jej w pełnym słońcu. Optymalna temperatura uprawy wynosi 18–22ºC. Należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza gdy wyrastają nowe liście. Po okresie wegetacji rośliny przechodzą w stan spoczynku – w tym okresie temperaturę należy obniżyć do 13–16ºC.
Podłożem dla kalatei jest substrat próchniczy z dodatkiem ziemi, o pH 5–6. Rośliny przesadzamy co roku, latem.

Kalateę podlewamy regularnie letnią, miękką i odstaną wodą, pamiętając aby podłoże było stale wilgotne i często zraszamy. Ale uważajmy, aby woda nie stała w podstawce, bo to może roślinie zaszkodzić. Nawozić należy co 2 tygodnie od marca do września. Kalateę rozmnażamy przez podział rośliny. Każda część musi mieć korzenie i pędy.

Kwiaty calathea do uprawy w domu

  • kalatea lancetolistna (Calathea lancifolia) – liście podłużne, lancetowate z ciemnym tłem, spodnia część liści jest purpurowoczerwona;
  • kalatea obrzeżona (Calathea picturata) – pokrój wzniesiony, podłużne, owalne liście z białymi pasmami pośrodku i z ciemnozielonym brzegiem;
  • kalatea pręgowana (Calathea zebrina) – zielone liście z czerwonymi paskami na zewnętrznej stronie, czerwone od spodu;
  • kalatea falistolistna (Calathea rufibarba) – wąskie, lancetowate liście, falowane na obrzeżach, ciemnozielone z połyskiem, o czerwonawym odcieniu od spodu, osiąga ok. 30 cm wysokości;
  • kalatea ozdobna (Calathea majestica) – liście ciemnozielone z jasnymi liniami, osiąga do 100 cm.
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.