Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: photos.com

Kaladium

Caladium
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: wielobarwna
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Należące do rodziny obrazkowatych kaladium to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. W uprawie najczęściej spotyka się kaladium dwubarwne (łac. Caladium bicolor), którego główną ozdobą są wyrastające na smukłych ogonkach duże, strzałkowate lub sercowate liście, o różnych zestawieniach kolorystycznych. Ich blaszka liściowa może być biała, zielona, czerwona lub różowa, ozdobiona dodatkowo kontrastowym unerwieniem lub obrzeżem, np. odmiany 'White Christmas', 'White Queen', 'Candyland'. Niektóre z odmian mogą mieć również liście wielobarwne ('Florida Cardinal', 'Florida Moonlight', 'Kathleen') lub ozdobione fantazyjnymi wzorami i cętkami ('Irene Dank', 'Raspberry Moon', 'Gingerland').
Decydując się na uprawę kaladium, należy pamiętać, że ta tropikalna roślina ma bardzo wysokie i dość szczególne wymagania. W okresie wegetacji (od wiosny do jesieni) wymaga dużo ciepła (temperatura 20-26 st.C), wysokiej wilgotności powietrza (nie lubi jednak zraszania liści), stałej wilgotności podłoża oraz bardzo jasnego stanowiska, osłoniętego przed bezpośrednim słońcem.
Kaladium najlepiej rośnie w przepuszczalnej i próchniczej ziemi torfowej, choć poradzi sobie również w dobrej ziemi kwiatowej. Kaladium nie znosi przesuszenia ani zalewania podłoża, dlatego roślinę należy podlewać systematycznie, ale umiarkowanie. Kiedy jesienią kaladium zacznie zasuszać liście, bulwę należy wyjąć z doniczki i przechować w suchym torfie, w pomieszczeniu o temperaturze około 18 st.C. Wczesną wiosną (luty-marzec) świeżo posadzone bulwy należy zahartować, przechowując w temperaturze 24-26 st.C, a kiedy wypuszczą pierwsze liście, stopniowo przyzwyczaić je do typowej temperatury pokojowej. Doniczkę z kaladium należy ustawić w miejscu widnym, ciepłym i jak najbardziej wilgotnym.
Kaladium rozmnaża się za pomocą bulwek potomnych, pozyskanych z rośliny matecznej.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.