Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Haworsja = haworcja

Haworthia
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: rozetowy
Wysokość: 8 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rodzaj Haworthia obejmuje ponad 80 gatunków sukulentów liściowych, pochodzących z Afryki Południowej. Haworcja nazwę zawdzięcza angielskiemu botanikowi Adrianowi Haworthowi – znawcy i kolekcjonerowi sukulentów z XVIII wieku.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do miejsc nasłonecznionych

Haworsja – opis rośliny

Haworcje osiągają niewielkie rozmiary – w zależności od gatunku dorastają do 8–15 cm wysokości. Rosną bardzo wolno. Tworzą rozety mięsistych, zielonych liści, u wielu gatunków ostro zakończonych. Kwiaty haworsji nie mają walorów dekoracyjnych. Pojawiają się wiosną, są drobne, białe, tworzą groniaste kwiatostany osadzone na szczycie cienkiej i dość długiej łodygi.

Jak pielęgnować haworcje

Haworcje to rośliny łatwe w uprawie, ich pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu. To doskonałe rośliny dla zapominalskich. Wystarczy zapewnić im wystarczająco światła i podlewać od czasu do czasu.
Haworsja potrzebuje stanowiska jasnego, z dużą ilością światła, ale trzeba ją chronić przed bezpośrednim słońcem, które może spowodować zmianę barwy liści z zielonej na czerwoną. Haworsje w domu najlepiej ustawić przy oknie o wystawie wschodniej.
Haworsje – jak wszystkie sukulenty – lubią umiarkowane podlewanie. Podczas podlewania należy uważać, by nie lać wody bezpośrednio na liście, ponieważ są one podatne na gnicie. Między podlewaniami ziemia w doniczce powinna lekko przeschnąć.
Optymalna temperatura dla haworsji wynosi 18-24  st. C, zimą powinna być niższa i wynosić około 14-16 st. C.
Jako podłoże najlepiej stosować ziemię do kaktusów lub sukulentów. W okresie wzrostu rośliny należy zasilać niewielkimi dawkami nawozów dla sukulentów. W okresie spoczynku zaprzestajemy nawożenia i podlewania (ziemia w doniczce powinna całkowicie wyschnąć).

>>Przeczytaj też: Sukulenty w mieszkaniu – jak pielęgnować sukulenty w domowej uprawie

Przesadzanie i rozmnażanie haworcji

Raz na kilka lat haworsje warto przesadzić (wiosną), przy okazji oddzielając od rośliny boczne odrosty, wyrastające u podstawy rośliny matecznej. Po oderwaniu należy je podsuszyć przez 2-3 dni, po czym posadzić do osobnych doniczek i podlać po kilku dniach. Przy sadzeniu haworsji do doniczki trzeba pamiętać o warstwie drenażu na dnie pojemnika.

Gatunki haworcji:

  • Haworthia limifolia - o zielonkawobrązowych, trójkątnych, szpiczastych liściach w poprzeczne wypukłe prążki
  • Haworthia cymbiformis – jeden z najpopularniejszych gatunków, ma trójkątne, zakończone przejrzystymi czubkami liście
  • Haworthia baccata – o szpiczastych liściach z licznymi białymi brodawkami przypominającymi perełki
  • Haworthia venosa – o przejrzystej powłoce liści (widać przez nią ciemną siateczkę nerwów)
  • Haworthia fasciata - jeden z najładniejszych gatunków, rozetowa, gładka z wierzchu, spody liści pokryte są jakby nanizanymi perełkami.

>>Przeczytaj też: Ciekawe kwiaty doniczkowe: kaktusy bez kolców

Haworsja w kompozycjach

Haworsja znakomicie nadaje się do tworzenia kompozycji z różnych sukulentów rosnących w jednym pojemniku. Haworsje korzenia się płytko (korzenie rośliny są małe), więc najlepiej uprawiać je w płytkich pojemnikach.

Poznaj inne popularne sukulenty:
 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.