Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Glorioza

Gloriosa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwono-żółto-zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Glorioza to pnącze należące do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae). W środowisku naturalnym występuje w tropikalnych obszarach Azji i Afryki. W domowej uprawie doniczkowej jej pędy osiągają 1,5-2 m długości. Liście gloriozy są równowąskie lub jajowate, często o nitkowatych zakończeniach. Największą ozdoba gloriozy są niezwykle atrakcyjne kwiaty, które mają długość do 10 cm i przypominają nieco kwiaty storczyków - ich płatki mają faliste brzegi, a barwa może być różnorodna. Glorioza najczęściej kwitnie od czerwca do września.

Glorioza powinna rosnąć w miejscach jasnych, dobrze oświetlonych, ale wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia. Wtedy najobficiej kwitnie. Optymalna temperatura wzrostu oscyluje w granicach 20-30 st.C. W okresie letnim roślinę w doniczce można przenieść do ogrodu lub na balkon. Po kwitnieniu glorioza powinna przejść okres spoczynku. Kłącze rośliny pozostawia się w ziemi w doniczce i przechowuje w temperaturze 10-12 st. C. Należy zaprzestać podlewania rośliny aż do marca. Później usuwa się stare korzenie, kłącze dzieli na kilka części i wysadza do nowych pojemników. W czasie zabiegu należy uważać, aby nie uszkodzić pąków.
Podłoże do uprawy gloriozy powinno być żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe. Dobra jest uniwersalna ziemia wymieszana z piaskiem i odrobiną gliny. Warto zapewnić jej dodatkowo solidny drenaż, np. z rozdrobnionej cegły, kamieni, keramzytu lub styropianu. Roślinę podlewa się umiarkowanie. Warto ją nawozić co 1-2 tygodnie nawozami dla roślin o kwitnących kwiatach. Częstym problemem w uprawie gloriozy jest plamistość liści wywołana przez grzyby oraz choroby wirusowe.

Glorioza to interesujące i oryginalne pnącze o ozdobnych kwiatach do dekoracji wnętrz. Roślinę można prowadzić na podpórkach lub uprawiać w wiszących pojemnikach. Glorioza znakomicie nadaje się na kwiat cięty.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.