Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Gardenia jaśminowata

Gardenia jasminoides
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Gardenia jaśminowata to roślina doniczkowa, która jest kupowana przede wszystkim ze względu na silny i przyjemny wydzielany przez rozwinięte kwiaty. Decydując się na zakup gardenii musimy jednak wziąć pod uwagę, że jej uprawa nie jest łatwa i często kończy się niepowodzeniem. Drobne błędy pielęgnacyjne i niesprzyjające warunki wzrostu często prowadzą do żółknięcia i opadania liści oraz opadania zawiązanych pąków kwiatowych.

Najlepszym podłożem dla gardenii jaśminowatej jest mieszanka ziemi darniowej, kompostowej, piasku i torfu w równych proporcjach. Dobry też jest substrat torfowy z niewielkim dodatkiem ziemi kompostowej. Podłoże dla gardenii powinno być lekko kwaśne (pH 5,5–6). Na dnie doniczki zawsze musi być warstwa drenażu.
Gardenia jaśminowata wymaga dużo światła. W mieszkaniu ustawmy ją w miejscu widnym, najlepiej w pobliżu okna. Jeśli zbyt mało światła będzie docierało do rośliny, liście będą żółkły i opadały. Na lato gardenię można wynieść na zewnątrz i ustawić ją w miejscu widnym, ale nie całkiem nasłonecznionym.
Optymalna temperatura uprawy gardenii wynosi 18–20 st. Celsjusza. Jednak wiosną, gdy roślina zawiązuje pąki kwiatowe, temperatura powinna być niższa: 15–18 st. C (w wyższej powstanie znikoma liczbą pąków albo w ogóle ich nie będzie). Spadek temperatury poniżej 10 st. C powoduje zahamowanie wzrostu gardenii i opadanie liści.
Gardenię jaśminowatą należy podlewać obficie w okresie wzrostu i kwitnienia. W okresie spoczynku, który roślina przechodzi zima, podlewanie należy nieco ograniczyć. Gardenia nie znosi ani przesuszenia podłoża w doniczce, ani nadmiernej ilości wody. Podlewać należy wodą odstaną (pozbawioną chloru) o temperaturze pokojowej.

Gardenia jaśminowata wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Najprostszym sposobem jest częste zraszanie rośliny, ale trzeba pamiętać, aby nie moczyć przy tym kwiatów, bo powstaną na nich brązowe plamy. Systematycznie należy usuwać kurz z liści, najlepiej przy użyciu miękkiej, wilgotnej ściereczki.
Gardenia lubi świeże powietrze – warto więc często wietrzyć pokój, w którym stoi roślina, pamiętając jednak o tym, aby nie narażać jej na przeciągi.
Gardenia jaśminowata jest bardzo wrażliwa na zbyt duże zasolenie podłoża, dlatego należy ją ostrożnie nawozić. Najlepiej stosować nawozy wolno działające albo nawozy płynne o niskiej zawartości wapnia. Gardenię nawozi się co 3–4 tygodnie stosując połowę zalecanej przez producenta nawozu dawki.
W celu odmłodzenia rośliny i zagęszczenia jej pędów można po kwitnieniu przyciąć wierzchołki rośliny.
Młode gardenie przesadza się co roku, wczesną wiosną, natomiast starsze tylko wtedy, gdy jest to konieczne (gdy korzenie przerastają podłoże w doniczce).

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.