Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Fitonia

Fittonia verschaffeltii
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: obficie
Pokrój:
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała, zielono-czerwona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fitonia potrzebuje miejsca półcienistego lub cienistego, o dużej wilgotności powietrza – nadmierna ilość światła powoduje zasychanie liści. Często uprawiana jest w towarzystwie paproci i bluszczu. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, może być uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych. Doniczka powinna być niewielka i dość płaska (roślina ma dość płytki system korzeniowy).
Fitonię podlewać należy obficie, podłoże powinno być stale lekko wilgotne, nie wolno dopuścić do jego przesuszania. Zalecane zraszanie miękką, ciepłą wodę bez zawartości wapnia, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę z fitonią ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno doniczki nie może dotykać lustra wody). Liście należy czyścić wilgotną szmatką z letnią wodą, nie wolno nabłyszczać.
Fitonię nawozi się raz na 2–3 tygodnie słabym roztworem nawozów wieloskładnikowych dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, a rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe (ukorzeniają się w temperaturze 22–24 st. C).

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.