Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Filodendron podwójnie pierzasty

Philodendron bipinnatifidum = Philodendron selloum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Filodendron podwójnie pierzasty pochodzi z Brazylii. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae), jest długowieczną byliną. Podobnie jak inne filodendrony, w naszym klimacie uprawiany jest wyłącznie jako roślina doniczkowa.

Filodendron podwójnie pierzasty - opis

Roślina ma wzniesiony, rozłożysty pokrój. Dorasta do 1-1,5 m wysokości. Ze zgrubiałych pędów wyrastają korzenie powietrzne, które podpierają roślinę i pobierają wodę oraz składniki pokarmowe z podłoża. Liście osadzone są na długich, giętkich ogonkach. Najbardziej charakterystyczne dla tego gatunku filodendrona są liście: bardzo duże i głęboko powcinane, zaopatrzone w niewielkie włoski po obu stronach blaszki. Łodyga filodendrona podwójnie pierzastego jest gruba, widoczne są na niej ślady po opadłych ogonkach liściowych. Kiedy roślina stale przebywa w sprzyjających warunkach, może zakwitnąć. Kwiaty są niewielkie, białe, zebrane w kolbę i otoczone pochwą.
Filodendron podwójnie pierzasty - jak każdy filodendron - jest trujący, ponieważ w swoich tkankach zawiera szczawiany wapnia.

Filodendron podwójnie pierzasty warunki uprawy

Filodendron podwójnie pierzasty wymaga ciepłego stanowiska, gdzie temperatura powietrza oscyluje wokół 22 st. C. Zazwyczaj temperatura poniżej 12 stopni powoduje zamieranie rośliny. Filodendron preferuje miejsca półcieniste oraz wolne od przeciągów. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, żyzne i przewiewne, o odczynie lekko kwaśnym. Wskazane jest zraszanie liści, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza, która jest niezbędna do prawidłowego wzrostu rośliny.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

Filodendron podwójnie pierzasty - pielęgnacja

Filodendron podwójnie pierzasty bardzo lubi nawożenie. W okresie intensywnego wzrostu należy ten zabieg wykonywać regularnie, co 7 dni. Najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne do roślinnych doniczkowych, stosowane na przemian z nawozami organicznymi, np. biohumusem. Zimą roślina przechodzi fazę spoczynku - pamiętajmy wtedy o zaprzestaniu nawożenia oraz ograniczeniu podlewania.

Filodendron podwójnie pierzasty dobrze znosi przesadzanie, regularność tej czynność jest wręcz obowiązkowa, aby nie dochodziło do przerastania korzeni. Roślinę rozmnaża się przez podział odrostów korzeniowych - taki zabieg najlepiej wykonywać na wiosnę.

Filodendron podwójnie pierzasty - zastosowanie

Ten gatunek filodendrona polecany jest do dużych pomieszczeń, gdyż dość szybko się rozrasta. Tworzy ciekawe zielone aranżacje w pomieszczeniach. Jego charakterystyczne liście stosowane są także do popularnych ostatnio tzw. minimalistycznych botanicznych ozdób: jeden liść dużych rozmiarów umieszcza się w wazonie czy szklanej butelce.

>>Poznaj też: Najpopularniejsze duże kwiaty doniczkowe do domu i mieszkania

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.