Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Filodendron pnący

Philodendron scandens
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Filodendron pnący, zwany też filodendronem sercowatym) pochodzi z Ameryki i Północnej (z Jamajki). W Europie była znana już od 1793. W Polsce uprawiana jest jako pokojowa roślina doniczkowa. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae).

Filodendron pnący - opis

Filodendron pnący to pnącze, które łatwo pnie się w górę, pod warunkiem, że posiada podporę. W naturalnym środowisku pędy filodendrona dorastają nawet do 10 m długości, jednak w domowej uprawie doniczkowej osiągają maksymalnie 3 m. Przyrost pędów jest szybki, w ciągu roku jest to od 30 cm do 100 cm. Pędy są cienkie i mają liczne korzenie powietrzne, wyrastające w węzłach. Liście mogą mieć różne odcienie zieleni, są sercowate, błyszczące i miękkie, umieszczone regularnie, ale dość rzadko na pędach.

Filodendron pnący - warunki uprawy

Filodendron pnący to jedno z najmniej wymagających doniczkowych pnączy. Gleba do jego uprawy powinna być przewiewna i żyzna - z powodzeniem można wykorzystać gotową ziemię dla roślin doniczkowych.
Roślina dobrze radzi sobie zarówno w słońcu, jak i cieniu. Idealny dla niej będzie półcień, ponieważ zbyt długi czas bez dostępu do światła powoduje, że filodendron słabo rośnie, a liście są mniej wybarwione. Roślina ma tendencję do odwracania się w kierunku źródła światła.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych

Filodendron pnący wymaga umiarkowanego podlewania - warto kontrolować, czy ziemia przeschła w doniczce - to znak, aby podlać roślinę. Pamiętajmy o drenażu na dnie pojemnika. Filodendron lubi za to wysoką wilgotność powietrza. Aby zapewnić mu takie warunki, najlepiej posadzić go w towarzystwie innych filodendronów lub regularnie zraszać liście wodą.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza

Filodendron pnący - pielęgnacja

Wraz ze starzeniem się, filodendron zaczyna gubić liście od dołu pędów. Wtedy takie pędy wymagają skrócenia - przycinamy je tuż nad wybranym węzłem. Na ich miejscu za jakiś czas pojawią się młode pędy. Jest to roślina, która bardzo łatwo rozmnaża się wegetatywnie. Sadzonki wierzchołkowe pobiera się z kilkoma liśćmi i ukorzenia. Taki zabieg wspomaga też rozkrzewianie się górnych części pędów.

Filodendron pnący lubi obrastać ściany czy paliki. Warto zapewnić mu taką podporę, aby roślina prezentowała się efektownie.

Filodendron pnący - zastosowanie

Filodendron pnący popularna roślina doniczkowa, którą zdobimy nasze domy, mieszkania i biura. Tworzy ciekawe kompozycje na parapetach i pnąc się po kwietnikach czy zwisając z podwieszonej doniczki. Idealnie nadaje się do zakrycia nieestetycznych rur w mieszkaniu czy też pustych miejsc.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.