Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Filodendron czerwieniejący

Philodendron erubescens
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Filodendron czerwieniejący to roślina pochodząca z Kolumbii gdzie rośnie dziko. W Europie jest popularną rośliną doniczkową. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae).

Filodendron czerwieniejący - opis

Filodendron czerwieniejący należy do pnączy. W uprawie doniczkowej dorasta maksymalnie do 3 m wysokości. Ma grube i sztywne pędy w kolorze czerwonym - stąd nazwa rośliny. Liście są duże, strzałkowe i błyszczące, od spodu są lekko czerwone, umieszczone na długich ogonkach liściowych czerwonego koloru. W naturalnym środowisku dorastają do 30 cm długości. W odpowiednich warunkach uprawy, nawet domowe okazy mogą zakwitnąć. Kwiatostanem jest bardzo dekoracyjna kremowa lub biała kolba z czerwoną pochwą.
Do ciekawych odmian filodendrona czerwieniejącego należą ‘Pink Princess’ o liściach przebarwiających się na różowo oraz ‘Burgundy’ o czerwonych liściach.

Filodendron czerwieniejący - warunki uprawy

Filodendron czerwieniejący jest to roślina, która pochodzi z tropikalnego klimatu, a co za tym idzie wymaga określonych warunków uprawy. Lubi stanowisko półcieniste z dostępem rozproszonego światła. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą bardzo szybko doprowadzić do poparzeń rośliny, a w efekcie do jej śmierci. Podstawowym wymaganiem uprawy rośliny jest wysoka wilgotność powietrza. Zalecane jest regularne zraszanie, zwłaszcza zimą, gdy roślina znajduje się w ogrzewanym pomieszczeniu. Najlepsza temperatura uprawy wynosi 20 st. C, zimą może być nieco niższa. Filodendron czerwieniejący lubi żyzne, przewiewne, umiarkowanie i wilgotne podłoże, o lekko kwaśnym pH.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do miejsc lekko zacienionych

Filodendron czerwieniejący - pielęgnacja

Filodendron czerwieniejący bardzo szybko się rozrasta - gdy staje się to problemem, trzeba ograniczyć rozmiary rośliny przez jej regularne cięcie - roślina dobrze znosi taki zabieg. Podobnie reaguje na nawożenie - zasilanie nawozem wieloskładnikowym co około 7 dni korzystnie wpływa na dobrą kondycję rośliny.
Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pozyskiwane z pędów szczytowych oraz bocznych, najlepiej ten zabieg wykonać wiosną (w marcu).

Filodendron czerwieniejący - zastosowanie

Filodendron czerwieniejący należy do roślin długowiecznych. Dzięki prawidłowej uprawie przez lata może być ozdobą wnętrza. Znajduje zastosowanie zarówno jako roślina zwisająca z doniczki, jak również jako pnąca się po podporach.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe do sypialni: oczyszczające i nawilżające powietrze

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.