Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Fikus wierzbolistny

Ficus binnenijkii
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
Wysokość: 50 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Fikus wierzbolistny w naturze rośnie jako duże drzewo w Indiach, Azji wschodniej i w Chinach. W Polsce jest dość popularną rośliną doniczkową, uprawianą dla dekoracyjnych liści. Należy do rodziny morwowatych (Moraceae).

Fikus wierzbolistny - opis

Fikus wierzbolistny jest rośliną wieloletnią, jest zaliczany do roślin długowiecznych. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój z wąskimi, wydłużonymi, ostro zakończonymi, ciemnozielonymi liśćmi, które mają tendencję do przewieszania się w dół, a ich długość dochodzi nawet do 20 cm. To właśnie liście stanowią główną ozdobę rośliny.
Fikus wierzbolistny w uprawie doniczkowej osiąga od 50 cm do nawet 2 m wysokości (oczywiście w naturze jest zdecydowanie wyższy.

>>Przeczytaj też: Fikusy: zawsze modne rośliny doniczkowe

Fikus wierzbolistny - warunki uprawy i pielęgnacja

Figowiec wierzbolistny lubi miejsca półcieniste i pozbawione przeciągów. Średnia temperatura powinna wynosić 20 st. C (zimą 14 st. C). Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, o umiarkowanej wilgotności.
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przy fikusie wierzbolistnym warto wykonywać w rękawiczkach, ponieważ roślina zawiera trujący sok mleczny. W sezonie warto fikusa nawozić co dwa tygodnie, ale w okresie zimowym zaprzestać zasilania. Korzystnym zabiegiem jest zraszanie liści, zwłaszcza w okresie wiosennym.
Podlewać fikusa wierzbolistnego należy wtedy, gdy podłoże przeschnie. Zimą zdecydowanie zmniejszajmy dostarczanie wody. Roślina rozmnaża się przez podział lub sadzonki wierzchołkowe.

>>Przeczytaj też: Nawożenie roślin doniczkowych

Fikus wierzbolistny - zastosowanie

Większość fikusów, w tym wierzbolistny, ma zdolność oczyszczania powietrza: usuwa z pomieszczeń szkodliwy formaldehyd. Warto więc mieć go w domu czy w biurze.
Jest rośliną długowieczną - będzie ozdobą przez wiele lat. Osiąga spore rozmiary, warto wziąć to pod uwagę przed zakupem. Roślina wydziela sok mleczny, który może powodować podrażnienia skóry, a po połknięciu nawet zatrucia.

Poznaj inne fikusy:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.