Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Fikus tępy = Figowiec tępy

Ficus microcarpa, syn. Ficus retusa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, drzewiasty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Rodzaj figowiec, do którego należy fikus tępy, wywodzi się z Azji, Australii i Zachodniej Afryki. W Polsce fikus tępy uprawiany jest wyłącznie jako roślina doniczkowa.

Fikus tępy - opis rośliny

Fikus tępy w większości przypadkach formowany jest na drzewka bonsai. Charakteryzuje się niezwykle ozdobną korą na pniu, która jest brązowa z jaśniejszymi plamkami. Cała roślina dorasta maksymalnie do 1 m wysokości. Jej system korzeniowy jest płytki. U dorosłych okazów możemy zaobserwować grube, poskręcane korzenie powietrzne, które są widoczne na powierzchni.  Cechą charakterystyczną fikusa tępego są tępo zakończone, małe, błyszczące liście. Fikus tępy nie kwitnie. Większość jego odmian zawiera sok mleczny, który jest trujący.
Najpopularniejszą odmianą fikusa tępego jest 'Ginseng'.

Fikus tępy pielęgnacja

Figowiec tępy jest rośliną niewymagającą. Lubi jasne pomieszczenia, jednak nie z bezpośrednim dostępem do słońca. Śmiertelne bywa dla niego zalewanie, dlatego wymaga podlewania częściej, ale małymi dawkami wody, najlepiej dwa razy w tygodniu. W okresie wzrostu na wiosnę dobrze wzbogacić go nawozem wieloskładnikowym.

Fikusowi służy wilgotne powietrza, dlatego zraszajmy liście, zwłaszcza w okresie zimy przy włączonym ogrzewaniu.

Fikus tępy nie toleruje przestawiania ani przekręcania doniczki. Powoduje to stres, który objawia się zrzucaniem liści. Ze względu na to, że doniczki dla fikusów bywają płytkie, pamiętajmy aby co jakiś czas przesadzić roślinę do większego pojemnika. Taki zabieg wykonujemy gdy zaobserwujemy, że korzenie nie mieszczą się w doniczce. Zadbajmy o to, aby roślina miała żyzną, torfowo-piaskową ziemię. Dobrze na dnie doniczki, w której sadzimy fikusa, ułożyć warstwę drenażu w postaci kamieni, a sama doniczka powinna mieć otwory na dnie - zwiększy to przepuszczalność powietrza i zapobiegnie zastojom wodnym.

>>Przeczytaj też: Fikus microcarpa 'Ginseng' - jak podlewać

Ficus microcarpa - przycinanie

Fikus tępy idealnie znosi cięcie. Większość odmian uprawiana jest na jako drzewka bonsai. Co oznacza, że rośliny wyglądają jak miniaturowe drzewa. Dzięki regularnemu podcinaniu, okazy przez cały rok wypuszczają nowe liście.

Fikus tępy rozmnaża się przez sadzonki pędowe, które ścinamy ze szczytowych części okazu. Następnie umieszczamy w gorącej wodzie, aby pozbyć się soku mlecznego i ukorzeniamy.

>>Przeczytaj też: Ficus microcarpa 'Ginseng': dlaczego opadają liście?

Fikus tępy - zastosowanie

Dzięki ciekawym kształtom fikus tępy jest interesującą rośliną doniczkową, pasującą do każdego wnętrza. Dobrze prezentuje się na tle innych roślin, jednak samotny na biuru wygląda równie efektownie.

Poznaj inne gatunki fikusa do domowej uprawy doniczkowej:

Komentarze (51)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.