Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Figowiec sprężysty = Fikus sprężysty

Ficus elastica
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała, czerwona, zielona, zielono-różowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Figowiec sprężysty jest w naturalnych warunkach drzewem. Należy do rodziny morwowatych (Moraceae), pochodzi z Indii, gdzie rośnie dziko osiągając nawet 30 m wysokości.

 

Kwiat fikus

 

U nas fikus sprężysty jest jedną z najczęściej uprawianych roślin doniczkowych. Ma duże, eliptyczne, skórzaste, błyszczące i całobrzegie liście. Oprócz odmian o ciemnozielonych liściach, dostępne są także o liściach różnobarwnych, z żółtymi brzegami, pstrych.

>>Przeczytaj też: Fikusy: zawsze modne rośliny doniczkowe

 

Jak dbać o fikusa

 

Uprawiając fikus w mieszkaniu musimy zapewnić mu przestrzeń – rośnie szybko zajmując dużo miejsca. Na rynku dostępne są także odmiany karłowe, które osiągają znacznie mniejsze rozmiary.

Fikus sprężysty lubi stanowiska oświetlone, ale toleruje także ciemniejsze miejsca, chociaż wtedy będzie rósł wolniej. Temperatura powinna wynosić około 20 st., zimą nie może być niższa od 10 st. C, odmiany różnobarwne tolerują spadek tylko do 18 st. C.

Figowiec sprężysty nie potrzebuje dużo wody, ziemia w doniczce nie powinna długo pozostawać mokra. Podlewamy zazwyczaj dwa razy w tygodniu. Zimą nawadniamy rzadziej, a ponieważ powietrze w mieszkaniach jest suche od ogrzewania – roślinę należy zraszać. Liście należy czyścić, przemywając je wilgotną szmatką. Można je nabłyszczać, ale nie częściej niż co dwa miesiące.
W okresie wzrostu roślinę zasilamy raz na dwa tygodnie nawozami do roślin doniczkowych ozdobnych z liści.

>>Przeczytaj też: Nawożenie roślin doniczkowych

Młode fikusy przesadzamy raz w roku, starsze – w zależności od potrzeby. W warunkach domowych najlepiej rozmnażać przez tzw. odkłady powietrzne: pęd nacinamy w miejscu bez liści, okładamy wilgotnym mchem bądź torfem i owijamy folią. Gdy w miejscu nacięcia pojawią się korzenie, wtedy łodygę poniżej nich ucinamy i sadzimy roślinę do doniczki. Można też fikusa rozmnażać przez sadzonki pędowe – ucinamy fragmenty 8 cm długości z jednym pąkiem i ukorzeniamy je.
Wysokie egzemplarze trzeba przymocować do palika, można je także skrócić ucinając wierzchołek – w jego miejscu wkrótce pojawią się nowe pędy.

Poznaj inne fikusy:

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.