Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Figowiec pnący = Fikus pnący

Ficus pumila
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: pnący
Wysokość: 20 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała, zielono-żółta, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Figowiec pnący (fikus pnący) należy do rodziny morwowatych (Moraceae). W środowisku naturalnym można go spotkać w Japonii oraz Chinach. W ojczyźnie pochodzenia uprawiany jest jako roślina okrywowa. W uprawie w warunkach domowych długość pędów figowca pnącego zwykle nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów długości. Liście są drobne, jajowate. Mają barwę jednolicie zieloną, zielono-białą lub zielono-żółtą.

Figowiec pnący zaleca się uprawiać w miejscach lekko osłoniętych. Odmiany o liściach barwnych mają nieco większe wymagania świetlne. Roślina najlepiej rośnie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza (warto ją regularnie zraszać). Optymalne do uprawy fikusa pnącego jest żyzne, przepuszczalne podłoże - może to być uniwersalna ziemia wymieszania z piaskiem i korą.
Figowiec pnący lepiej rośnie w mniejszych pojemnikach. Wymaga regularnego podlewania. Źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie bryły korzeniowej – może wtedy zamierać. Nawozi się go oszczędnie, najlepiej stosując nawozy ze zwiększoną dawką potasu.
Rozmnażanie fikusa pnącego jest łatwe – wystarczy ukorzenić sadzonki pędowe. W suchych warunkach może być atakowany przez przędziorki. Zaleca się systematycznie przycinać pędy rośliny - zabieg ten pozwoli uzyskać gęsty i jednocześnie zwarty pokrój.

Fikus pnący ze względu na pokrój najlepiej prezentuje się w wiszących pojemnikach i kwietnikach. Można go także uprawiać w tradycyjnych donicach prowadząc go np. na paliku lub kratownicy. Znakomicie nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.