Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Figowiec lirolistny = fikus liriolistny = figowiec dębolistny

Ficus lyrata
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 3 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Figowiec liriolistny, znany też jako fikus liriolistny i figowiec dębolistny, to jeden z mniej popularnych gatunków figowca.

Figowiec lirolistny – opis

Ten gatunek figowca w naturze dorasta do 15-30 m wysokości, natomiast w domowej uprawie doniczkowej osiąga 3-10 m wysokości. Ze względu na duże rozmiary nadaje się do uprawy jedynie w przestronnych i wysokich pomieszczeniach (w uprawie doniczkowej rośnie głównie w górę i słabo się rozgałęzia).
Największą ozdobą fikusa liriolistnego są duże, szerokie, intensywnie zielone, owalne, skórzaste liście o lekko pofalowanych brzegach, przypominające kształtem instrument muzyczny - lirę (stąd nazwa). Fikus liriolistny w warunkach domowych kwitnie bardzo rzadko, a jego kwiaty są niepozorne.

Fikus dębolistny – uprawa

Figowiec liriolistny jest rośliną łatwą w uprawie, choć ma dość wysokie wymagania cieplne. Przez cały rok wymaga temperatury 19-24 st.C  oraz dostatecznie ciepłego, przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża. Należy mu również zapewnić stanowisko bardzo widne, ale osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Miejsce dla fikusa liriolistnego trzeba wybrać bardzo starannie, gdyż roślina nie lubi przestawiania. Ze względu na dużą powierzchnię na liściach fikusa liriolistnego gromadzą się znaczne ilości kurzu, dlatego konieczne jest systematyczne jego usuwanie, najlepiej przecierając liście wilgotną szmatką.

Fikus lyrata – rozmnażanie

Rozmnażanie figowca liriolistnego w warunkach domowych jest dość trudne, chociaż możliwe. Największą szansę powodzenia dają pobrane z rośliny sadzonki wierzchołkowe, które po usunięciu mlecznego soku (umieszczając na kilka godzin w letniej wodzie) można spróbować ukorzenić w wilgotnym i ciepłym podłożu torfowym.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.