Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Falenopsis

Phalaenopsis
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie:
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Falenopsis to grupa roślin obejmującą kilkadziesiąt gatunków należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Większość z nich w środowisku naturalnym występuje w Indonezji oraz Filipinach. Roślina osiąga zwykle do 70 cm wysokości. Wytwarza duże, skórzaste liście i zielone korzenie powietrzne (nie przysypuje się ich ziemią). Kwiaty mogą mieć różną barwę. Często spotyka się okazy kwitnące na biało lub różowo. Są jednolite lub nakrapiane. Termin kwitnienia storczyków z rodzaju falenopsis jest zróżnicowany.

Storczyki Falenopsis lubią stanowiska jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Należy unikać stanowisk bezpośrednio nasłonecznionych. Optymalne są parapety okien usytuowanych na północ i wschód. Roślina preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych wymieszana z mchem, ziemią liściową oraz korzeniami paproci. Na rynku można dostać także specjalistyczne podłoża do storczyków. Każdorazowo roślinie należy zapewnić dobrą warstwę drenażu.
Falenopsis przesadza się po kwitnieniu – raz na kilka lat – gdy korzenie przerosną otwory w donicy. W uprawie storczyków często wykorzystuje się przezroczyste pojemniki.
Optymalna temperatura dla storczyków falenopsis latem wynosi 21-23 st. C, zimą 15 st. C. Roślinę podlewa się rzadko – tak, aby ziemia zdążyła przeschnąć. Zabieg można częściowo zastąpić regularnym, nawet codziennym zraszaniem. Przez sezon wegetacyjny warto sporadycznie stosować nawozy wieloskładnikowe w płynie (mocno rozcieńczone dawki). Falenopsis trzeba chronić przed chorobami grzybowymi.

Falenopsis to jeden z popularnych storczyków uprawianych w pojemnikach, wykorzystywanych do dekoracji zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.