Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Eszeweria

Echeveria
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: szara, zielona, zielononiebieska, czerwona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Eszeweria należy do rodziny gruboszowatych. Jest sukulentem liściowym - magazynuje wodę w mięsistych liściach.
Jej mięsiste liście zebrane w rozetę, a dzwonkowate, barwne kwiaty zebrane w zwisający kwiatostan.
Kilka gatunków lub ich mieszańce uprawiane są jako ozdobne rośliny doniczkowe.

Eszeweria lubi słońce, tylko na takim stanowisku jej liście są ładnie wybarwione. Zimą najlepiej postawić ją na parapecie południowego okna, a latem na zewnątrz, na przykład na tarasie, balkonie bądź w ogrodzie. Ładnie wygląda i dobrze się czuje na skalniaku. Nie znosi jednak spadków temperatury poniżej 5 st. C, dlatego jesienią, gdy temperatura spada trzeba ją wnieść do mieszkania.

Rozety liści eszewerii wyrastają wprost z ziemi. Zależnie od odmiany mogą mieć różne rozmiary (od średnicy 2-3 cm do do 15 cm). Można posadzić w jednym pojemniku kilka egzemplarzy o różnych kolorach liści - wtedy stanowią oryginalną ozdobę.

Eszeweria nie wymaga częstego podlewania ani zraszania. Podlewamy ją tak, aby ziemia nie przeschła całkowicie (wiosną i latem co dwa tygodnie, podczas upałów co tydzień, zimą nawet raz w miesiącu w miejscu chłodnym, w cieplejszym co 2 tygodnie).

Zimą eszeweria powinna przejść okres spoczynku (w temperaturze 6-8 st. C). Zasilamy Od marca do lipca raz w miesiącu specjalnym nawozem dla sukulentów.

Sadzimy w podłoże dla kaktusów i sukulentów. Przesadzamy każdego roku wiosną, starsze rośliny - co 2-3 lata. Doniczki powinny być niskie i szerokie, bo eszeweria ma płytki system korzeniowy.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.