Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Epidendrum

Epidendrum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: 1 m - 2,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: wielobarwna
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Epidendrum należy do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Rodzaj ten obejmuje ponad 1500 gatunków, z których wiele rośnie dziko na terenie Ameryki Środowej.
Storczyki Epidendrum osiągają dość pokaźne rozmiary – długość pędów może przekraczać 200 cm. Liście są grube, skórzaste. Kwiaty mogą mieć różną wielkość, kształt i rozmiar – w zależności od gatunku i odmiany. W uprawie pokojowej często spotyka się Epidendrum radicans.

Epidendrum ma duże – jak na storczyki – wymagania świetlne. Optymalne dla rośliny są miejsca dobrze oświetlone. Należy uważać jedynie, aby bezpośrednie nasłonecznienie nie doprowadziło do poparzeń liści.
Epidendrum lubi także ciepło – optymalna temperatura uprawy wynosi 24–27 st. C. Latem można wystawić storczyk na zewnątrz: do ogrodu, na balkon bądź taras. Roślina preferuje podłoża przepuszczalne, umiarkowanie żyzne. Na dnie donicy zaleca się ułożyć solidną warstwę drenażu. Nie wymaga dużych pojemników. Podlewanie Epidendrum powinno być umiarkowane, pomiędzy kolejnymi zabiegami podłoże powinno lekko przeschnąć. Podlewać należy miękką wodą. Epidendrum źle reaguje zarówno na niedobór, jak i nadmiar wody. W pierwszym przypadku zamiera, w drugim dochodzi do żółknięcia liści i pojawienia się chorób grzybowych.

Epidendrum nawozi się raz na 2–3 tygodnie mocno rozcieńczonymi dawkami nawozów do storczyków. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne zraszanie. Roślina lubi dużą wilgotność powietrza (80–85 proc. w sezonie i 70 proc. zimą). Są to jednak warunki szklarniowe, rzadko możliwe do spełnienia w domu. W pomieszczeniu, gdzie uprawia się epidendrum, warto zatem zainstalować nawilżacz powietrza.

Epidendrum można uprawiać na parapecie. Ze względu na duże wymagania wilgotnościowe dobre rezultaty uzyskuje się wykorzystując do uprawy szklane mini-ogrody.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.