Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Eonium drzewiaste

Aeonium arboreum
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój:
Wysokość: do 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona, purpurowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Eonium drzewiaste to sukulent z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Pochodzi z Wysp Kanaryjskich, gdzie rośnie dziko na kamienistych zboczach gór, dorastając nawet do 2 m wysokości. Uprawiane jako roślina doniczkowa rzadko przekracza 60 cm wysokości (kolorowe odmiany mogą dorastać do 150 cm).

Eonium drzewiaste tworzy rozgałęzione pędy zakończone rozetką zielonych liści o łopatkowatym kształcie, często z purpurowym zabawieniem brzegów. Wielkość liści zależy od odmiany eonium (u gatunku liście mają do 10 cm). Roślina ma krzaczasty pokrój.
Roślina kwitnie na przełomie wiosny i lata – ze środka rozety wyrasta długi (do 30 cm) kwiatostan w kształcie stożka, składający się z licznych, drobnych (około 1 cm średnicy) kwiatów żółtego koloru w różnym odcieniu. Po kwitnieniu pęd, który kwitł zamiera.

Eonium – warunki uprawy i pielęgnacja

Eonium drzewiaste wymaga bardzo jasnego stanowiska. Można ustawić roślinę na parapecie okna wychodzącego na południe, pamiętając jednak o tym, by przy ostrym słońcu nieco ja osłonić (by nie uległa poparzeniu). Z powodzeniem można eonium na okres lata wystawić na balkon lub taras.

Eonium ma słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego do sadzenia wybierać należy doniczkę niewielkich rozmiarów (najlepsza będzie ceramiczna). Ziemia do uprawy eonium powinna być przepuszczalna, najwygodniej użyć gotowego podłoża dla sukulentów. Na dnie doniczki koniecznie usypmy warstwę drenażu (na przykład keramzytu lub drobnych kamyków).
Roślinę przesadza się raz na kilka lat do doniczki o numer większej niż ta, w której rosło dotychczas.

Eonium drzewiaste podlewamy rzadko, ale obficie. Roślina lepiej znosi przesuszenie niż nadmiar wody. Jednorazowo nalewamy do doniczki sporo wody, czekamy aż spłynie do podstawki, a potem usuwamy jej nadmiar, by roślina nie stała w wodzie. Kolejne podlewanie wykonujemy dopiero wtedy, gdy górna warstwa podłoża przeschnie.

>>Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych

Do nawożenia najlepiej stosować nawozy specjalistyczne do kaktusów. Pamiętajmy,  by wczesną jesienią (mniej więcej w połowie września) zaprzestać nawożenia, by roślina mogła przejść w stan spoczynku. Na zimę przenosimy ją w miejsce widne, ale dość chłodne i mocno ograniczamy podlewanie.
Eonium rozmnaża się przez sadzonkowanie szczytowych rozetek lub pojedynczych liści.

Jeśli do rośliny dochodzi zbyt mało światła, może reagować zamieraniem liści. Podobne objawy pojawiają się przy dłuższym przesuszeniu podłoża lub jego zalaniu. Przy nadmiarze wody często zdarza się tzw. miękki pieniek – niestety, roślina jest wtedy nie do uratowania.

>>Przeczytaj też: Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych

Poznaj inne popularne sukulenty:

 

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.