Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Piotr Mastalerz

Echmea wstęgowata

Aechmea fasciata
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 40 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara, zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: I - XII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rośliny z rodzaju Aechmea należą do licznej rodziny ananasowatych Bromeliaceae, która obejmuje około 1400 gatunków. Większość z nich to epifity, które w naturze osiedlają się na innych roślinach (zwykle drzewach), służących im za podporę, rosnąc w zagłębieniach kory i pobierając wodę z opadów oraz składniki pokarmowe z gromadzących się tam i rozkładających resztek organicznych. W warunkach domowych można je uprawiać w podłożu w doniczce bądź – przy dobrym zaopatrzeniu w wodę – przytwierdzone do kawałka kory jako dekoracja wisząca.

>>Przeczytaj też: Doniczkowe kwiaty egzotyczne: echmea wstęgowata – uprawa i pielęgnacja

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) kwiat

Echmea wstęgowata pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została odkryta w 1826 roku. Jej zebrane w lejkowatą rozetę rynienkowate liście są zielone i pokryte białym nalotem, tworzącym poprzeczne pręgi. Tworzą piękny kontrast z różowym pędem kwiatostanowym wyrastającym ze środka rozety. Kwiaty właściwe, o barwie fioletowej, skupione są w wierzchołkowej części kwiatostanu, między różowymi przykwiatkami. Istnieją rzadkie odmiany tej rośliny o liściach czysto zielonych lub marmurkowych, żółto-zielonych.

Echmea wstęgowata, podobnie jak inne rośliny z rodziny ananasowatych, kwitnie tylko raz (tworzy sukcesywnie w kwiatostanie małe kwiaty utrzymujące się jakiś czas). Po przekwitnięciu rozeta rośliny stopniowo obumiera, a u jej podstawy powstają przynajmniej dwa (czasami trzy) młode rozety. Ostatecznie obumarłą roślinę mateczną usuwa się, a młode rozety oddziela i sadzi do oddzielnych doniczek.

Przy zakupie wybieramy roślinę kwitnącą, ale z pędem kwiatostanowym dopiero co pojawiającym się w środku rozety. Dobrze wyrośnięta rozeta może mieć średnicę do 60 cm oraz liście 30 cm długości. Należy sprawdzić, czy podstawa rozety i kwiatostanu nie ma śladów gnicia.

Echmea pielęgnacja

Echmea jest rośliną bardzo tolerancyjną, dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie, ale także światło rozproszone. Do wzrostu wystarczy temperatura pokojowa (wyższa od 12 st. C i niższa od 27 st. C). Wymaga dość wilgotnej ziemi (zwłaszcza przed kwitnieniem). Podlewać należy dwa razy w tygodniu. W lejku rozety powinno też być około 2,5 cm wody, którą trzeba wymieniać co 3 tygodnie (najlepiej używać wody deszczowej).

>>Przeczytaj też: Podlewanie roślin doniczkowych

W warunkach domowych echmeę rozmnaża się z odrostów (młodych rozet), które oddziela się i sadzi do doniczek po obumarciu rośliny matecznej. Trzeba koniecznie poczekać na całkowite zaschnięcie starej rozety.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (12)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.