Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Dzwonek ‘Blue Wonder’

Campanula ‘Blue Wonder’
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: obficie
Pokrój: zwarty, gęsty, zadarniający, kępiasty
Wysokość: do 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Dzwonek ‘Blue Wonder’ to mieszańcowa odmiana byliny z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae), powstała ze skrzyżowania dzwonka drobnego (Campanula cochleariifolia) z dzwonkiem karpackim (Campanula carpatica). Odmiana ta należy do grupy dzwonków znanych pod nazwą handlową jako Great Wonder Series.
Dzwonek ‘Blue Wonder’ tworzy niewielkie, gęste, zwarte kępy drobnych, sercowatych, zielonych, pojedynczych liści odziomkowych o ząbkowanych brzegach, średnicy około 2 cm. Kępy dorastają do 10 cm wysokości i 25 cm szerokości. Kwiaty są półpełne, różyczkowate, o niebieskawym odcieniu i średnicy do 2,5 cm.

Dzwonek ‘Blue Wonder’ najczęściej sprzedawany jest jako kwitnąca roślina doniczkowa i może być w takiej formie uprawiana w mieszkaniach, ale wtedy należy się liczyć z zasychaniem pąków i dość szybkim zamieraniem rośliny. Jest to spowodowane niską wilgotnością powietrza w mieszkaniach. Aby przedłużyć kwitnienie rośliny należy ją nawet codziennie zamgławiać wodą za pomocą opryskiwacza ustawionego na najmniejsze z możliwych kropel wody. Dodatkowo w okresie zawiązywania pąków kwiatowych można zasilać nawozami dla roślin kwitnących. Najlepiej roślinę po kwitnieniu i przycięciu pędów kwiatostanowych wystawić na balkon, taras lub przesadzić do ogrodu (pod warunkiem, że temperatura na zewnątrz, zarówno w dzień jak i w nocy, będzie powyżej 15 st. C). Roślina nie znosi nabłyszczania.
Dzwonek ‘Blue Wonder’ uprawiany jako roślina doniczkowa wymaga jasnego stanowiska, ale nie lubi bezpośrednich promieni słonecznych. Najlepiej rośnie w świetle rozproszonym na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. Można go też ustawić w głębi pomieszczenia z oknem wychodzącym na południe. Doskonale czuje się w kuchni lub w łazience, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Wymaga częstego podlewania niewielkimi dawkami wody. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale roślina nie znosi zalewania, ponieważ natychmiast zaczynają zagniwać korzenie – dlatego po każdym podlaniu należy wylać nadmiar wody z podstawki. Aby zapewnić optymalną wilgotność powietrza roślinę można ustawić na podstawce wypełnionej drobnymi kamykami i wodą tak, aby dno i otwory odpływowe doniczki nie dotykały lustra wody.

Dzwonek ‘Blue Wonder’ wymaga żyznej, przepuszczalnej gleby – może to być uniwersalne podłoże ogrodnicze dla roślin z niewielką domieszką piasku lub drobniutkiego żwiru, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W uprawie doniczkowej, na dnie pojemnika konieczny jest drenaż.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.