Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Dracena Sandera

Dracaena sanderiana
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielono-żółta, zielono-kremowa, jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dracena Sandera to roślina drzewiasta należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej Afryce – rośnie pod osłoną drzew w lasach deszczowych i osiąga do 1,5 m wysokości. Jest to znana roślina pokojowa uprawiana w na całym świecie. W doniczce zwykle jej wysokość nie przekracza 1 m.
Dracena Sandera ma pokrój wzniesiony. Wytwarza wąskie, lekko poskręcane, lancetowate, ostro zakończone liście. Często są paskowane – mają zielono-kremową lub zielono-żółtą barwę. Roślinę uprawia się tradycyjnie (w doniczce w podłożu) lub w wodzie (jako Lucky Bamboo).

Dracena Sandera dobrze rośnie jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Lubi dużą ilość światła rozproszonego – bezpośrednie nasłonecznienie może doprowadzić do poparzenia liści. Lubi ciepło – temperatura nie powinna spadać poniżej 15-16 st. C. Uprawia się ją w żyznej, przepuszczalnej glebie. Do uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych można dodać trochę mchu i gliny. Zaleca się stosować solidną warstwę drenażową (np. z keramzytu).
Dracenę Sandera należy podlewać obficie, ale przed kolejnym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć. Zimą zabieg podlewania należy ograniczyć do minimum. Zaleca się używać odstanej, miękkiej wody – gatunek źle reaguje na chlor i uzdatniacze wody. Od wiosny do jesieni (co 2-3 tygodnie) warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Sporadycznie trzeba dokonywać przeglądu rośliny w poszukiwaniu szkodników (mszyce, tarczniki, miseczniki) - newralgicznymi wrażliwymi punktami są kąty liści.
Roślinę przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy.

Dracena Sandera to roślina efektowna i łatwa w uprawie. Nadaje się do dekoracji rozmaitych wnętrz. Można ustawić ją na podłodze, półce lub umieścić w kwietniku. Uprawiana w wodzie jako Lucky Bamboo, jest znakomitym prezentem.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.