Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Dracena odwrócona

Dracaena reflexa
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, nieregularny
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielono-żółta
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dracena odwrócona jest gatunkiem drzewiastej draceny, która w naturze występuje na Madagaskarze, Mauritiusie oraz pobliskich wyspach Oceanu Indyjskiego. W mieszkaniach uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Jej ozdobą są łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami.

Dracena odwrócona jest łatwa w uprawie. Dorasta do około 1 m wysokości. Z wiekiem dolne liście zasychają, a dolna część łodygi staje się naga – wtedy warto odmłodzić roślinę (np. sporządzając sadzonki), ponieważ jej atrakcyjność maleje.

Dracen e odwróconą należy ustawić ma stanowisku jasnym, ale nie nasłonecznionym (światło powinno być rozproszone). Wymaga dużo ciepła, zimą temperatura nie może spadać poniżej 15 st. C. W okresie wzrostu – od marca do sierpnia – roślinę należy podlewać obficie, w okresie spoczynku – jesienią i zimą – oszczędniej (tak, aby ziemia nie przeschła nadmiernie). Dracena nie toleruje nadmiaru wody pozostającej w podstawce – może to nawet doprowadzić do gnicia korzeni. Z drugiej strony nie wolno doprowadzić do nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej. Rośliny można zraszać.
Od marca do sierpnia roślinę należy nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym. Przed okresem spoczynku nawożenie trzeba ograniczać aż do całkowitego zaprzestania.

Młode egzemplarze przesadzamy co rok (najlepiej wiosną, w maju), natomiast starsze – raz na 2–3 lata. Nowa doniczka powinna być większa od poprzedniej nie więcej niż o jeden rozmiar.
Draceny rozmnażamy wiosną przez sadzonki wierzchołkowe 10–15 cm długości, pobrane z miękkich pędów bocznych. Można też rozmnażać przez pocięcie głównej łodygi na fragmenty 5–8 cm długości – każdy fragment powinien mieć dobrze wykształcone oczka, umieszczamy je poziomo w podłożu, pąkami do góry.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.