Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Dracena obrzeżona

Dracaena marginata
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielono-czerwona, zielona, zielono-biała
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dracena – opis

Dracena obrzeżona tworzy pióropusz wąskich, długich, zielonych (bądź o innej barwie) ostro zakończonych liści. Odmiany draceny obrzeżonej różnią się barwą liści, np. odmiana ‘Bicolor’ – ma liście zielone z żółtawym obrzeżeniem, ‘Tricolor’ – ma liście różowo-kremowo-zielone, ‘Colorama’ – ma liście czerwono-różowe.

>> Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe o cienkich liściach: nolina, cibora, dracena, papirus

Dracena marginata – uprawa

W uprawie domowej jako roślina doniczkowa dracena obrzeżona dorasta do 70–80 cm wysokości (w warunkach naturalnych osiąga nawet kilka metrów). Podobnie jak inne draceny, jest łatwa w uprawie i dość odporna na niesprzyjające warunki. Lubi wilgotne powietrze, dobrze jest zatem zraszać roślinę, szczególnie w ciepłe dni. Najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15 st.C.

Dracena – podlewanie

Draceny należy podlewać umiarkowanie, raz w tygodniu, zimą rzadziej (tak, aby ziemia nie przeschła nadmiernie).

>>Przeczytaj też: Ziemia do noliny, jak podlewać dracenę?

Jak pielęgnować dracenę

Młode egzemplarze draceny obrzeżonej przesadza się co rok (wiosną). Przesadzanie draceny starszej wykonujemy raz na 2–3 lata. Nowa doniczka powinna być większa od poprzedniej nie więcej niż o jeden rozmiar. W sezonie dracenę obrzeżoną należy nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym, natomiast w okresie spoczynku zaprzestajemy zasilania.

Dracena – rozmnażanie

Dracenę obrzeżoną rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe lub przez pocięcie głównej łodygi na fragmenty.

 

Poznaj inne draceny do uprawy w domu:

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (21)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.