Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Dizygoteka wytworna

Dizygotheca elegantissima = Schefflera elegantissima
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: mało
Pokrój: luźny
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Dizygoteka wytworna należy do rodziny araliowatych (Araliaceae), pochodzi z Nowej Kaledonii. Uprawiana u nas jako roślina doniczkowa o luźnym pokroju. Ma bardzo dekoracyjne liście, kształtem przypominające cienkie i długie palce. Liście są złożone z 7-10 wąskich, ząbkowanych brzegiem, ciemnozielonych z bordowymi żyłkami listków, osadzonych na cienkich ogonkach. W sprzedaży są zazwyczaj rośliny o wysokości do 50 cm, ale roślina ta może dorastać nawet do 2 m wysokości. Rośnie wolno.

Najlepsze dla dizygoteki jest stanowisko słoneczne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione (najlepiej wschodnie okna). Temperatura uprawy: w okresie wzrostu 22-24 st. Celsjusza, zimą 16-18 st. Celsjusza.
Podlewać należy umiarkowanie, zimą podlewanie ograniczyć – podlewać skąpo, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża (mogą wtedy opadać liście). Roślina wymaga dużej wilgotności powietrza – bardzo korzystne dla jej wzrostu jest częste zraszanie liści.
Dizygotekę należy nawozić od marca do sierpnia co dwa tygodnie stosując rozcieńczone nawozy płynne.
Młode egzemplarze można przesadzać co roku, starsze co 2-3 lata.
Systematyczne uszczykiwanie wierzchołków pędów pobudza roślinę do rozkrzewienia się.
Rozmnażanie dizygoteki jest trudne.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.