Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Biuro Kwiatowe Holandia

Diksonia antarktyczna = Dwuwijka antarktyczna

Dicksonia antarctica
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Diksonia antarktyczna (dwuwijka antarktyczna) to paproć drzewiasta, która pochodzi ze strefy lasów tropikalnych i subtropikalnych Australii i Nowej Zelandii. W Polsce jest uprawiana w oranżeriach i we wnętrzach. Należy do rodziny diksoniowatych (Dicksoniaceae).

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze domowe paprocie doniczkowe

Diksonia - opis

Diksonia przybiera pokrój wzniesiony, dorosłe okazy stają się rozłożyste. W naturalnym środowisku może osiągać nawet 15 m wysokości, jednak w uprawie doniczkowej dorasta do 1-2 m.
Paproć tworzy kłodzinę - rodzaj pnia charakterystyczny dla palm, z której wyrastają długie, zielone liście. Z upływem lat dolne liście zasychają, ale pozostawiają łuski. Dorosłe okazy diksonii mają pień, który powstał ze zrośniętych sztywnych kłączy. Są one na całej długości porośnięte korzeniami przybyszowymi. Liście znajdują się na szczycie pnia, są rozłożyste, parasolowate i mogą tworzyć rozetę. Nadaje to roślinie wyjątkowo egzotyczny wygląd. Najbardziej efektownie wyglądają młode liście, które rozwijają się z małych pastorałów. Paprocie nie wytwarzają kwiatów - na spodniej stronie blaszki liściowej u diksonii znajdują się zarodniki.

Diksonia - warunki uprawy

Diksonia antarktyczna jest dość wymagająca w uprawie. Lubi miejsca jasne, jednak nie z bezpośrednim słońcem. Latem, jeśli planujemy wystawić ją na zewnątrz, będzie jej sprzyjało miejsce półcieniste. Roślina bardzo lubi wilgotne podłoże oraz wysoką wilgotność powietrza. Najlepsze dla niej jest podłoże lekkie i żyzne. Idealna będzie mieszanka ziemi do roślin ogrodowych z kompostem, piaskiem oraz rozdrobnioną korą. Optymalna temperatura dla paproci to 26 st. C latem i do 7 st. C zimą.

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja paproci doniczkowych: jak dbać o domowe paprocie doniczkowe

Diksonia - pielęgnacja

Aby odpowiednio zadbać o roślinę tropikalną jaką jest diksonia antarktyczna, pamiętajmy o regularnym zraszaniu zarówno liści, jak i pnia, zwłaszcza w okresie letnim. Podlewajmy roślinę 2-3 razy w tygodniu, lejąc wodę od góry wprost na liście. Od wiosny do jesieni roślinę należy zasilać co 2-3 tygodnie, najlepiej nawozem płynnym o wysokiej zawartości azotu. Jeżeli zależy nam na rozrośnięciu się okazu, dobrze regularnie przesadzać paproć do większej donicy.
Diksonię rozmnaża się przez podział kłączy lub przez zarodniki.

Diksonia - zastosowanie

Diksonia antarktyczna jest ciekawą rośliną doniczkową do uprawy w szklarniach, oranżerii czy do pomieszczeń domowych. Jej rozłożyste, parasolowate liście nadają pomieszczeniom egzotyczny charakter. Z udziałem tej rośliny można stworzyć niezwykle interesujący ogród zimowy.

Poznaj paprotki, które można uprawiać w domu:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.