Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Doniczkowe
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Daktylowiec kanaryjski = Palma królewska

Phoenix canariensis
Kategoria: Doniczkowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Daktylowiec kanaryjski (inne nazwy: palma królewska, feniks kanaryjski, daktylowiec właściwy, palma daktylowa)  to gatunek palmy z rodziny Arekowatych (Arecaceae), pochodzi z Wysp Kanaryjskich (stąd jej nazwa). Może być uprawiana jako roślina zewnętrzna wszędzie tam, gdzie nie odnotowuje się dłuższych spadków temperatur poniżej minus 10–12 st. C. W wielu krajach o chłodniejszym klimacie, także w Polsce, roślina ta jest uprawiana przede wszystkim jako roślina doniczkowa.

Palma daktylowa - opis rośliny

Daktylowiec kanaryjski uprawiany jako wieloletnia roślina zewnętrzna może dorastać nawet do 40 m wysokości. Roślina wykształca wysoką kłodzinę, na szczycie której wyrasta gęsty pióropusz długich, pierzastozłożonych liści, ukształtowanych z kilkudziesięciu lancetowatych, ostro zakończonych, sztywnych, listków o szorstkiej powierzchni i brzegach. W warunkach domowych jako rośliny doniczkowe uprawiane są jedynie młode egzemplarze, które jeszcze nie wytworzyły kłodziny i złożone są jedynie z rozety liści, których długość nie przekracza zazwyczaj 3 metrów. Z powodu swojego młodego wieku, rośliny uprawiane w mieszkaniach nie zakwitają i nie zawiązują owoców. Ze względu na rozmiary, należy dla rośliny zarezerwować większą przestrzeń w mieszkaniu, bo choć rośnie wolno i rocznie wytwarza od jednego do kilku młodych liści, to dość szeroko się rozrasta i może osiągać średnicę nawet kilku metrów.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki

Palma doniczkowa uprawa

 

Daktylowiec kanaryjski jest rośliną długowieczną. Najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, słonecznym lub w świetle rozproszonym, dlatego należy wybrać dla niego pomieszczenia, których okna wychodzą na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód. W zbyt głębokim cieniu jego liście stają się wiotkie i wydłużone, przez co mogą się załamywać.

Daktylowiec doskonale znosi okresowe niedobory wody, dlatego podlewać należy ją niezbyt intensywnie (rzadko, ale obficie), a kolejne podlewanie przeprowadzać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce przeschnie. Roślina nie znosi nadmiaru wody w podłożu – zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie może prowadzić nawet do śmierci rośliny, spowodowanej infekcjami oraz zagniwaniem korzeni i nasad liści. Na dnie doniczki powinna być kilkucentymetrowa warstwa drenażu (np. żwir, keramzyt), a po każdym podlewaniu nadmiar wody z podstawki należy usunąć. Najlepsze podłoże do uprawy daktylowca jest żyzne, ale przede wszystkim przepuszczalne – można użyć specjalistyczne podłoże dla palm lub uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z domieszką piasku lub drobnego żwiru oraz gliny. Daktylowiec wymaga dość wysokiej wilgotności powietrza i szczególnie zimą, w okresie grzewczym może cierpieć z powodu zbyt suchego powietrza, co objawia się zasychaniem końcówek liści. Dlatego roślinę należy zraszać. Można też ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej żwirem lub keramzytem i wodą, ale tak, aby dno i otwory odpływowe doniczki nie dotykały lustra wody.

 

Daktylowiec kanaryjski pielęgnacja

 

Daktylowiec kanaryjski zasila się nawozami uniwersalnymi, nawozami dla roślin o ozdobnych liściach lub specjalistycznymi nawozami dla palm. Kiedy korzenie rośliny całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę należy przesadzić, najlepiej wiosną. Młode rośliny przesadzamy nawet corocznie, starsze – rzadziej (co 2–3 lata). Ze względu na specyficzne rozrastanie się palowego systemu korzeniowego oraz osiąganie dużych rozmiarów daktylowiec wymaga wysokich, wąskich doniczek, najlepiej ciężkich – kamiennych lub ceramicznych. Nowa doniczka powinna być większa od poprzedniej o minimum 2–3 rozmiary, aby system korzeniowy mógł się w niej swobodnie rozrastać.

W cieplejszych rejonach kraju można spróbować uprawiać ją w ogrodzie przez cały rok (lub wstawiać do jasnego, ale raczej chłodnego pomieszczenia tylko na okres zimowy). Jeśli decydujemy się na uprawę całoroczną w ogrodzie pamiętajmy, że na zimę podstawę oraz liście rośliny trzeba zabezpieczyć przed mrozem, okrywając np. dość grubą warstwą agrowłókniny. Niestety, na większości obszarów Polski klimat raczej nie będzie dla tej palmy łaskawy i może ona przemarzać.

Daktylowiec kanaryjski może być rozmnażany generatywnie, przez nasiona, ale jest to proces długotrwały i wymaga dużej cierpliwości, bo nawet przy stworzeniu optymalnych warunków kiełkowanie nasion może trwać nawet pół roku.

Palma królewska - zastosowanie

Daktylowiec kanaryjski jest uprawiany jako roślina doniczkowa, a jej liście są wykorzystywane jako zieleń cięta – dodatek do bukietów, wieńców i kompozycji florystycznych. Latem doskonale prezentuje się na dużych tarasach i balkonach oraz w ogrodach.

Poznaj inne gatunki palmy

Do innych palm uprawianych w donicach w domu należą:

 

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.