Daktylowiec kanaryjski (palma królewska) - Phoenix canariensis

2022-03-22 13:40

Daktylowiec kanaryjski (inne nazwy: palma królewska, feniks kanaryjski, daktylowiec właściwy, palma daktylowa)  to gatunek palmy z rodziny arekowatych (Arecaceae), pochodzi z Wysp Kanaryjskich (stąd jej nazwa).

Spis treści

  1. Palma daktylowa - opis rośliny
  2. Palma doniczkowa uprawa
  3. Daktylowiec kanaryjski pielęgnacja
  4. Palma królewska - zastosowanie
  5. Poznaj inne gatunki palmy

Palma daktylowa może być uprawiana jako roślina zewnętrzna wszędzie tam, gdzie nie odnotowuje się dłuższych spadków temperatur poniżej minus 10–12 st. C. W wielu krajach o chłodniejszym klimacie, także w Polsce, roślina ta jest uprawiana przede wszystkim jako roślina doniczkowa.

Palma daktylowa - opis rośliny

Daktylowiec kanaryjski uprawiany jako wieloletnia roślina zewnętrzna może dorastać nawet do 40 m wysokości. Roślina wykształca wysoką kłodzinę, na szczycie której wyrasta gęsty pióropusz długich, pierzastozłożonych liści, ukształtowanych z kilkudziesięciu lancetowatych, ostro zakończonych, sztywnych, listków o szorstkiej powierzchni i brzegach.

W warunkach domowych jako rośliny doniczkowe uprawiane są jedynie młode egzemplarze, które jeszcze nie wytworzyły kłodziny i złożone są jedynie z rozety liści, których długość nie przekracza zazwyczaj 3 metrów.

Z powodu swojego młodego wieku, rośliny uprawiane w mieszkaniach nie zakwitają i nie zawiązują owoców. Ze względu na rozmiary, należy dla rośliny zarezerwować większą przestrzeń w mieszkaniu, bo choć rośnie wolno i rocznie wytwarza od jednego do kilku młodych liści, to dość szeroko się rozrasta i może osiągać średnicę nawet kilku metrów.

Palma doniczkowa uprawa

Daktylowiec kanaryjski jest rośliną długowieczną. Najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, słonecznym lub w świetle rozproszonym, dlatego należy wybrać dla niego pomieszczenia, których okna wychodzą na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód. W zbyt głębokim cieniu jego liście stają się wiotkie i wydłużone, przez co mogą się załamywać.

Daktylowiec doskonale znosi okresowe niedobory wody, dlatego podlewać należy ją niezbyt intensywnie (rzadko, ale obficie), a kolejne podlewanie przeprowadzać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce przeschnie. Roślina nie znosi nadmiaru wody w podłożu – zbyt częste lub zbyt obfite podlewanie może prowadzić nawet do śmierci rośliny, spowodowanej infekcjami oraz zagniwaniem korzeni i nasad liści. Na dnie doniczki powinna być kilkucentymetrowa warstwa drenażu (np. żwir, keramzyt), a po każdym podlewaniu nadmiar wody z podstawki należy usunąć.

Najlepsze podłoże do uprawy daktylowca jest żyzne, ale przede wszystkim przepuszczalne – można użyć specjalistycznego podłoża dla palm lub uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych z domieszką piasku lub drobnego żwiru oraz gliny.

Daktylowiec wymaga dość wysokiej wilgotności powietrza i szczególnie zimą, w okresie grzewczym może cierpieć z powodu zbyt suchego powietrza, co objawia się zasychaniem końcówek liści. Dlatego roślinę należy zraszać. Można też ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej żwirem lub keramzytem i wodą, ale tak, aby dno i otwory odpływowe doniczki nie dotykały lustra wody.

Daktylowiec kanaryjski pielęgnacja

Daktylowiec kanaryjski zasila się nawozami uniwersalnymi, nawozami dla roślin o ozdobnych liściach lub specjalistycznymi nawozami dla palm. Kiedy korzenie rośliny całkowicie wypełnią wnętrze doniczki, roślinę należy przesadzić, najlepiej wiosną. Młode rośliny przesadzamy nawet corocznie, starsze – rzadziej (co 2–3 lata). Ze względu na specyficzne rozrastanie się palowego systemu korzeniowego oraz osiąganie dużych rozmiarów daktylowiec wymaga wysokich, wąskich doniczek, najlepiej ciężkich – kamiennych lub ceramicznych. Nowa doniczka powinna być większa od poprzedniej o minimum 2–3 rozmiary, aby system korzeniowy mógł się w niej swobodnie rozrastać.

W cieplejszych rejonach kraju można spróbować uprawiać ją w ogrodzie przez cały rok (lub wstawiać do jasnego, ale raczej chłodnego pomieszczenia tylko na okres zimowy). Jeśli decydujemy się na uprawę całoroczną w ogrodzie pamiętajmy, że na zimę podstawę oraz liście rośliny trzeba zabezpieczyć przed mrozem, okrywając np. dość grubą warstwą agrowłókniny. Niestety, na większości obszarów Polski klimat raczej nie będzie dla tej palmy łaskawy i może ona przemarzać.

Daktylowiec kanaryjski może być rozmnażany generatywnie, przez nasiona, ale jest to proces długotrwały i wymaga dużej cierpliwości, bo nawet przy stworzeniu optymalnych warunków kiełkowanie nasion może trwać nawet pół roku.

Palma królewska - zastosowanie

Daktylowiec kanaryjski jest uprawiany jako roślina doniczkowa, a jej liście są wykorzystywane jako zieleń cięta – dodatek do bukietów, wieńców i kompozycji florystycznych. Latem doskonale prezentuje się na dużych tarasach i balkonach oraz w ogrodach.

Poznaj inne gatunki palmy

Do innych palm uprawianych w donicach w domu należą:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby  średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Wysokość 1 m - 3 m

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe